Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:01:58 -6h
Tokio (Japonia) 04:01:58 +8h
Sydney (Australia) 05:01:58 +9h
Londyn (Anglia) 19:01:58 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Duża liczba długich pozycji funduszy na rynku ropy naftowej

09.01.2018 10:03 wtorek

ROPA NAFTOWA

 
Duża liczba długich pozycji funduszy na rynku ropy naftowej.
 
Notowania ropy naftowej nie przerywają wzrostowego trendu – cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano przekroczyła już poziom 62 USD za baryłkę, tym samym wybijając się na tegoroczne maksimum i jednocześnie docierając do najwyższego poziomu od 2015 roku (a w zasadzie, to intraday’owych poziomów z sesji 6 maja 2015 roku). Biorąc pod uwagę ceny zamknięcia, notowania ropy naftowej WTI już obecnie przekroczyły poziomy sprzed dwóch i pół roku.
 
Obecnie na rynku ropy naftowej dominują optymiści, o czym świadczy rosnąca liczba długich pozycji zawieranych przez inwestorów finansowych na rynku ropy naftowej
. W przypadku kontraktów na ropę Brent oraz na niektóre paliwa, liczba otwartych pozycji osiągnęła rekord. Nieco ostrożniejsi są inwestorzy na rynku amerykańskiej ropy naftowej WTI, gdzie liczba otwartych pozycji na kontraktach w ostatnich tygodniach delikatnie spadała – wciąż jednak utrzymując się na wysokich poziomach. Duży optymizm na rynku paliw budzi coraz więcej obaw, ponieważ pojawiają się uzasadnione wątpliwości, jak długo może on się utrzymać.
 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Na razie inwestorzy wciąż pozostają pod pozytywnym wrażeniem działań OPEC, ponieważ kartel sumiennie dostosowuje się do limitów produkcji, ustalonych w porozumieniu naftowym. Co więcej, ze względu na problemy gospodarcze Wenezueli, w ostatnich miesiącach łączne wydobycie ropy naftowej w OPEC spadło nawet znacząco poniżej wspomnianych limitów. Kartel zapewnia jednak, że jest zdeterminowany w dążeniu do redukcji globalnych zapasów ropy naftowej i dopiero jeśli dojdzie do znaczących i długotrwałych problemów z podażą ropy naftowej w należących do organizacji krajach, rozpoczną się dyskusje na temat ewentualnej zmiany strategii.
 
ZŁOTO
 
Cena złota pod presją podaży.
 
Początek 2018 roku na rynku złota był okresem utrzymywania się wzrostów notowań tego surowca. Niemniej, bieżący tydzień przyniósł zmianę nastrojów inwestorów na tym rynku, a dzisiejsza sesja odznacza się znaczącymi spadkami notowań złota, w okolice poziomu 1315 USD za uncję. Kluczowymi barierami dla strony podażowej pozostają jednak okolice 1308 USD za uncję oraz 1300 USD za uncję. Z technicznego punktu widzenia, oba te poziomy dają szansę na zatrzymanie spadków.
 
Negatywnie na ceny złota wpływa umocnienie amerykańskiego dolara, którego wartość jest odwrotnie skorelowana z notowaniami żółtego kruszcu. USD radził sobie wyjątkowo słabo na przełomie 2017 i 2018 roku, dlatego obecnie uzasadnienie ma chociażby techniczne odreagowanie wzrostowe. Zresztą, również dane makro z USA były w ostatnim czasie relatywnie dobre, co oznacza, że utrzymują się na rynku oczekiwania dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych w bieżącym roku. Perspektywa kolejnych podwyżek stóp procentowych ma negatywny wpływ na ceny złota.
 
 
 
Notowania złota – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

Dolar maszeruje w górę

2018-12-12 11:34:50

Wotum zaufania na wyspach. Co z inflacją w Polsce?

2018-12-12 11:19:46

Trump znów krytykuje Fed

2018-12-12 11:14:06

Mayday! Mayday!

2018-12-12 10:37:00

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

2018-12-12 10:29:34