Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 07:51:39 -6h
Tokio (Japonia) 21:51:39 +8h
Sydney (Australia) 22:51:39 +9h
Londyn (Anglia) 12:51:39 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Indeksy koniunktury. Problemy dolara

24.01.2018 13:58 środa
Dzisiaj poznaliśmy wstępne odczyty indeksów PMI dla Europy. Dane dla przemysłu zawiodły analityków. Senat zatwierdził nowego szefa FED. Dolar dalej w odwrocie.
 
Dzień indeksów PMI
 
Indeks PMI jest to wynik badania ankietowego menadżerów odpowiedzialnych za zamówienia. Jeżeli równa ilość spodziewa się poprawy co pogorszenia sytuacji jego wartość wynosi 50%. Jeżeli liczba optymistów przekracza liczbę pesymistów indeks proporcjonalnie rośnie. Dzisiaj od rana poznaliśmy odczyty zarówno dla przemysłu jak i dla usług. Przeważnie inwestorzy większą wagę przykładają do indeksu dla przemysłu. W tym wypadku obydwa były ogłaszane w tym samym czasie i amy zarówno dobrą i złą wiadomość
. Indeks dla przemysłu dla strefy euro wyniósł 59,6 pkt wobec oczekiwanych 60,3 pkt. Z kolei indeks dla usług wyniósł 57,6 pkt, co stanowiło 1,2 pkt powyżej oczekiwań.
 
Senat zatwierdził zmianę w FED
 
Wczoraj Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził Jeromego Powella na stanowisko prezesa FED. Analitycy zwracają uwagę, że od ponad 30 lat nie zdarzyło się by szef FED-u nie miał przedłużonej kadencji. Biorąc jednak pod uwagę wypowiedzi Donalda Trumpa zmiana na tym stanowisku nie może dziwić. 

Warto natomiast zwrócić uwagę, że kandydatura ta cieszyła się poparciem zarówno Republikanów jak i Demokratów. Analitycy nie spodziewają gwałtownej zmiany w polityce monetarnej. W dalszym ciagu panuje na rynku zgoda, że na posiedzeniu za tydzień nie będzie zmian stóp procentowych. Szanse na podwyżkę w marcu wynoszą natomiast około 75% i to styczniowe spotkanie potwierdzi lub zaprzeczy tej decyzji.
 
Problemy dolara
 
Ostatnie dni to powolny marsz w górę euro względem dolara. Efektem tego ruchu są kolejne wieloletnie minima kursu dolara względem złotego. Spowodowane jest to fakt, że złoty jest znacznie bardziej stabilny względem euro. W rezultacie jeżeli coś osłabia się do euro to osłabia się przeważnie również wobec dolara. Ostatnie tygodnie to stabilizacja polityczna Niemiec oraz niepewność co do budżetu w USA. Wydarzenia te istotnie zmieniły równowagę na głównej parze walutowej świata.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
15:45 - USA - indeks PMI, wstępny odczyt,
16:00 - USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym,
16:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów ropy.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: