Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 08:12:07 -6h
Tokio (Japonia) 22:12:07 +8h
Sydney (Australia) 23:12:07 +9h
Londyn (Anglia) 13:12:07 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

151

Dolar w odwrocie. Premier o kryptowalutach

25.01.2018 15:13 czwartek
Kolejny dzień i kolejne spadki na dolarze. Mateusz Morawiecki wyraził swoje stanowisko wobec handlu kryptowalutami. Norwegowie nie zmienili stóp procentowych.
 
Kolejny cios dla dolara
 
Wczoraj w Davos Steven Mnuchin potwierdził to co wielu analityków już wcześniej zauważało. Słaby dolar nie jest problemem USA. Jest wręcz jego strategią. Osłabienie rodzimej waluty podnosi bowiem atrakcyjność eksportu. W rezultacie realizując wizję pozostawienia miejsc pracy w USA zamiast wynosić je po za granicę. Słowa prezydenta Donalda Trumpa o zbyt mocnym dolarem miały miejsce co prawda gdy był on niemalże 20% mocniejszy niż obecnie. W tej sytuacji silna presja padła na Mario Draghiego. 

Prezes EBC jest w sytuacji w której, jeżeli rozpocznie cykl normalizacji polityki monetarnej jeszcze bardziej umocni euro tylko pogłębiając problemy gospodarki Unii Europejskiej
. Możemy być świadkami fascynującej walki na wzajemne osłabianie swoich walut. Walki, w której swoja drogą Szwajcaria bierze już udział od dawna.
 
Mateusz Morawiecki ostro o kryptowalutach
 
Podczas wywiadu w Davos Mateusz Morawiecki zapytany pod koniec wywiadu przez dziennikarkę Bloomberga o kryptowaluty określił bardzo wyraźnie stanowisko. Kryptowaluty będą uregulowane lub nielegalne. Argumentem za tym podejściem jest chęć ochrony polskich nieprofesjonalnych inwestorów przed instrumentem wiążącym się bardzo dużym ryzykiem. 

Padło również porównanie do piramid finansowych i dobrze znanej spółki Amber Gold. Kryptowaluty trafią zatem przynajmniej do podobnego koszyka co Forex. W tym scenariuszu obejmą je również wymogi ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Sprawa ma być wyjaśniona w przeciągu miesiąca, kiedy to dedykowany zespół ma przedstawić rekomendacje.
 
Norwegia nie zmienia stóp procentowych
 
Zgodnie z oczekiwaniami analityków na dzisiejszym posiedzeniu Banku Norwegii nie doszło do zmian stóp procentowych. Zostały one utrzymane na obecnym poziomie. Przed samą decyzją było widać sporą nerwowość kiedy to korona norweska najpierw traciła na wartości by nagle tuż przed ogłoszeniem wystrzelić w górę. Po decyzji wróciła jednak na poziomy na których zaczynała dzień.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:45 - Strefa Euro - decyzja w sprawie stóp procentowych,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: