Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 05:19:53 -6h
Tokio (Japonia) 19:19:53 +8h
Sydney (Australia) 20:19:53 +9h
Londyn (Anglia) 10:19:53 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Chiński import 36% w górę. Spadki ropy

09.02.2018 09:17 piątek
Dobre dane z Niemiec nie uratowały euro przed kolejnymi spadkami. Chińczycy pokazali jeden z tych odczytów makroekonomicznych, w które ciężko uwierzyć. Rosnące zapasy ropy obniżają jej cenę.
 
Dane z Niemiec
 
Poznaliśmy wzrost niemieckiego eksportu za 2017 rok. Wzrósł on o 6,3%. Import z kolei rósł nawet szybciej bo o 8,3%. Oznacza to, że nadwyżka handlowa uległa w zeszłym roku skurczeniu. Dane te spowodowały krótkotrwałe umocnienie się euro. Po chwili jednak powróciliśmy do spadków. 

Dlaczego europejska waluta traci? Inwestorzy reagują na informację o kolacji CDU/CSU z SPD. Dotychczas oczywistym było, że finansami kierować będą zwycięzcy wyborów
. Tak się jednak nie stało i teka ministra finansów trafiła w ręce SPD. Podział stanowisk ogólnie uważany jest za korzystny dla socjaldemokratów, którzy zwyczajowo cieszą się mniejszą sympatią inwestorów.
 
Dobre dane z Chin
 
Odczyty gospodarcze z państwa środka zawsze budziły spore wątpliwości.  Wzrost eksportu o 11,1% jest imponujący, ale biorąc pod uwagę oczekiwania na 9,6% nie jest wcale tak odległy od oczekiwań. Zdziwienie budzi natomiast import. Oczekiwania były co prawda wyższe bo 9,8%. Realizacja natomiast to aż 36,9%. Mowa o imporcie w dolarach, w juanach jest to w dalszym ciągu ponad 30%. Analitycy wskazują, że to efekt słabszego grudnia, wzrostu popytu na drożejącą ropę i przesunięcia świąt noworocznych wedle tamtejszego kalendarza. W mediach analitycy zwracają uwagę, że rząd zapowiada próbę walki z umacniającym się juanem.
 
Spadki na rynku ropy
 
Wczoraj czarne złoto straciło na wartości około 2 dolarów na baryłce. Powodem były większe od oczekiwań zapasów. Co prawda zapasy samej ropy nie były aż tak duże, ale znacznie powyżej oczekiwań znajduje się w magazynach zarówno benzyny jak i destylatów. To te informacje spowodowały ruch w dół. Wraz z ropą w dół poszedł również rosyjski rubel.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:00 - Wielka Brytania - decyzja w sprawie stóp procentowych,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: