Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 06:07:58 -6h
Tokio (Japonia) 20:07:58 +8h
Sydney (Australia) 21:07:58 +9h
Londyn (Anglia) 11:07:58 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Budżet w USA. Spadki na giełdach

09.02.2018 12:46 piątek
W nocy amerykański senat uchwalił porozumienie budżetowe. Spadki na giełdach ciążą złotemu i pchają w górę franka. Konferencja Banku Anglii wspomogła funta.
 
Jest zgoda budżetowa w USA
 
Nad ranem senat zatwierdził porozumienie budżetowe. Nie obyło się oczywiście bez emocji. Przez celowo przedłużane wystąpienia przeciwników udało się nawet przekroczyć północ czasu lokalnego co skutkowało krótkotrwałym zawieszeniem rządu. Szanse jednak na zablokowanie budżetu były bardzo małe ponieważ był to wynik kompromisu liderów obydwóch ugrupowań. 

W rezultacie przeciwko głosowali tylko przedstawiciele skrajnych skrzydeł. Porozumienie znosi bowiem limit zadłużenia, co bardzo nie podoba się skrajnej części republikanów
. Wskazują oni na bardzo szybko rosnący dług oraz brak planów jego ograniczenia. Porozumienie było już zapowiadane w związku z czym nie było widać specjalnej reakcji na rynkach.
 
Jaki jest wpływ spadków na giełdach na waluty?
 
Ostatnie gwałtowne korekty na giełdach nie pozostały neutralne dla rynków walutowych. Po tym jak większość głównych indeksów obsunęła się o około 10% od styczniowych szczytów wielu inwestorów zaczęło podejrzliwie patrzeć na rynki. Czym objawia się takie podejście? Po pierwsze gwałtownie zaczęły tracić waluty krajów uznawanych za bardziej ryzykowne. Gdzie w tym układzie jest Polska? Zdecydowanie po stronie ryzykownych. 

Na początku tygodnia za euro płaciliśmy mniej niż 4,15 zł. Wczoraj przez moment oglądaliśmy 4,20 zł. Z drugiej strony są waluty uważane za bezpieczne. Dobrym przykładem tutaj jest frank szwajcarski. Zyskał on 1,5% na wartości w ciągu tygodnia. Jak można się domyślić jest to spory problem dla kredytobiorców frankowych. Skoro frank zyskał a złoty stracił kurs franka do złotego musiał wyraźnie wzrosnąć. W efekcie zamiast rozważań kiedy przekroczymy barierę 3,50 zł z końca stycznia mamy dzisiaj poziomy 3,65 zł.
 
Wiadomości z Banku Anglii
 
Wczoraj zgodnie z oczekiwaniami prezes Banku Anglii ogłosił jednomyślne pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Funt jednak gwałtownie poszedł w górę. Powodem było wystąpienie po decyzji w którym między innymi przedstawiono lepsze od dotychczasowego konsensusu prognozy danych makroekonomicznych.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: