Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:50:46 -6h
Tokio (Japonia) 18:50:46 +8h
Sydney (Australia) 19:50:46 +9h
Londyn (Anglia) 09:50:46 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

12.02.2018 14:59 poniedziałek

Sytuacja rynkowa

W zeszłym tygodniu korekta na globalnych rynkach akcji pogłębiła się. Indeks MSCI ACWI stracił 5,7%, ponad 5% zniżkę zaliczyły zarówno rozwinięte rynki europejskie, jak też główne indeksy amerykańskie. Rynki wschodzące ogółem spadły jeszcze mocniej, bo o 6,5% (MSCI EM w walucie lokalnej), przy czym krajowy WIG spadł mniej (-4,7%), schodząc do poziomów najniższych od sierpnia ubiegłego roku.
 
W ujęciu sektorowym kontynuacja mocnej zniżki indeksu WIGPaliwa (-7,7%), przede wszystkim za sprawą PKN Orlen (-9,4%; kurs na piątkowym zamknięciu najniżej od początku marca 2017 r., tj
. od blisko roku). Sentymentowi względem spółki, jak się wydaje, wciąż ciążyła kwestia potencjalnego udziału w budowie, wraz z PGE, elektrowni jądrowej (nastąpiła zmiana w zarządzie Orlenu, nowym prezesem został były prezes Energi, Daniel Obajtek, co rynek mógł odebrać jako zwiększenie prawdopodobieństwa angażu w projekt atomowy, który mógłby negatywnie wpłynąć na zdolność spółki do wypłaty atrakcyjnej dywidendy w kolejnych latach), a wsparcia nie ma także w serii ostatnich odczytów modelowych marż. 

Pojawiły się także interesujące informacje, iż tempa nabierają prace nad połączeniem Orlenu z Lotosem (doniesienia „Rzeczpospolitej”), a  także iż możliwe są fuzje w sektorze energetycznym – doniesienia „Dziennika Gazety Prawnej” iż premier Morawiecki chciałby, aby na krajowym rynku energetycznym pozostały dwie silne grupy, zamiast czterech (PGE, Energa, Tauron, Enea), jak obecnie, przy czym najpierw połączeniu miałyby ulec ich spółki ciepłownicze.
 
Tydzień zakończyła prezentacja strategii JSW na lata 2018 – 2030, zgodnie z którą m.in. średnioroczny wynik na poziomie
netto w horyzoncie strategii wynosić ma ok. 1 mld zł, a spółka chce się dzielić zyskiem z akcjonariuszami w postaci wypłaty
dywidendy w wys. max 30% zysku netto.

Więcej informacji w załączniku
 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 564.55Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: