Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:36:16 -6h
Tokio (Japonia) 11:36:16 +8h
Sydney (Australia) 12:36:16 +9h
Londyn (Anglia) 02:36:16 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Twin deficits prawdziwym problemem dolara

15.02.2018 11:28 czwartek
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA: Opublikowane wczoraj o godz. 14:30 dane makro wskazały na wyższe od prognoz wskazania inflacji w styczniu (0,3 proc. m/m i 2,1 proc. r/r, oraz 0,3 proc. m/m i 1,8 proc. r/r dla wartości bazowej), ale jednocześnie słabo wypadła sprzedaż detaliczna w tym okresie. 

Dynamika w styczniu to -0,3 proc. m/m wobec spodziewanych +0,2 proc. m/m, a dane za grudzień zrewidowano w dół do 0,0 proc. m/m z 0,4 proc. m/m. Poniżej oczekiwań wypadł też odczyt bazowy bez samochodów 0,0 proc. m/m, oraz bez samochodów i paliw (-0,2 proc. m/m).
 
JAPONIA: Poznaliśmy dane nt. grudniowej produkcji przemysłowej (4,4 proc. r/r), który to wynik jest lepszy od prognoz. Obserwowane od kilku dni umocnienie się jena spotkało się z pierwszymi komentarzami
. Minister finansów Taro Aso przyznał jednak, że kurs jena nie jest na tyle wysoki, aby uzasadniać konieczność interwencji. Odmówił komentarza odnośnie jego bieżących poziomów.

Tymczasem jak podały źródła, już jutro o godz. 3:00 rząd ma przedstawić do akceptacji parlamentu skład Banku Japonii na nową kadencję. Obecny prezes Haruhiko Kuroda ma bardzo duże szanse na reelekcję, niepewny jest za to los jego dwóch zastępców. Spekuluje się, że Masayoshi Amamiya mógłby zastąpić Hiroshi Nakaso, a do zarządu BOJ mógłby też wejść Etsuro Honda, były doradca ekonomiczny premiera. Obaj są zwolennikami kontynuacji luźnej polityki.
 
AUSTRALIA: Mieszane dane z rynku pracy za styczeń. Wprawdzie stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5,5 proc., a zatrudnienie wzrosło o 16 tys. (spodziewano się 15 tys.), to jednak liczba zatrudnionych na pełen etat nieoczekiwanie spadła aż o 49,8 tys. Tym samym wynik został zrealizowany poprzez wzrost tzw. niepełnych etatów o 65,9 tys.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 511.73Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: