Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:08:19 -6h
Tokio (Japonia) 12:08:19 +8h
Sydney (Australia) 13:08:19 +9h
Londyn (Anglia) 03:08:19 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Spadek inflacji w Polsce. Ropa znów w górę

15.02.2018 13:11 czwartek
Inflacja w Polsce zgodnie z oczekiwaniami znów spadła poniżej poziomu 2%. Dane ze Stanów Zjednoczonych najpierw umocniły potem osłabiły dolara. Ropa naftowa odrobiła sporą część spadków.
 
Spadek inflacji w Polsce
 
Zgodnie z oczekiwaniami analityków w styczniu inflacja w ujęciu rocznym rosła o 1,9%. Miesiąc wcześniej było to jeszcze 2,1%. Dane te nie wzbudziły większej reakcji rynkowej, gdyż były zgodne z oczekiwaniami. Warto jednak spojrzeć na ich wpływ w dłuższym okresie. Inflacja zbliżała się już do celu inflacyjnego co mogło skutkować podwyżkami stóp procentowych. W obecnej sytuacji horyzont czasowy takiego ruchu po raz kolejny się oddala. Jest to zatem ruch w dłuższej perspektywie osłabiający złotego.
 
Dane z USA
 
Wczoraj poznaliśmy o 14:30 dwa odczyty danych makroekonomicznych
. Po pierwsze była to inflacja. Która w skali roku utrzymała 2,1% wzrostu wobec oczekiwanego spadku do 1,9%. Po drugie poznaliśmy wyniki sprzedaży detalicznej. Rynki oczekiwały wzrostów w ujęciu miesięcznym a pojawiły się spadki. Co ciekawe pierwsza reakcja była bardzo korzystna dla dolara. Wyższa inflacja spowodowała gwałtowny ruch w kontraktach na stopę procentową. Szansa na podwyżkę stóp procentowych w marcu tylko wczoraj wzrosła o ponad 4% i wynosi już 83,1%. Ruch ten trwał jednak zaledwie kilka minut po czym dolar zaczął tracić. Stopy procentowe to nie wszystko, a brak realnych podstaw w gospodarce znacznie bardziej straszył inwestorów. W związku z czym nie tylko oddał pierwsze umocnienie, ale dodatkowo do końca dnia stracił jeszcze prawie 1% na wartości.
 
Spadające zapasy ropy naftowej
 
Luty pokazał nam silne spadki na ropie naftowej. Pojawiło się w prasie bardzo dużo analiz przepowiadających, że cena ropy nie będzie szła dalej w górę a wręcz będzie spadać. Powodem miała być aktywizacja producentów łupkowych w USA oraz wzrost liczby wierceń. Dodatkowo przy wzroście produkcji spoza OPEC była spora szansa na pęknięcie jedności w wydobyciu przez tą organizację. Wczoraj jednak poznaliśmy dane na temat wielkości zapasów ropy i jak się okazuje wcale nie ma tak dużej nadwyżki na rynku jak dotychczas sądzono. W rezultacie Ropa naftowa podskoczyła o niemal 2,5 dolara w górę na baryłce.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
15:15 - USA - produkcja przemysłowa.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: