Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:52:11 -6h
Tokio (Japonia) 11:52:11 +8h
Sydney (Australia) 12:52:11 +9h
Londyn (Anglia) 02:52:11 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Trump odpalił bombę na rynkach

02.03.2018 11:34 piątek
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA / DANE: Opublikowany wczoraj odczyt ISM dla przemysłu wypadł w lutym lepiej od oczekiwań rosnąc do 60,8 pkt., zamiast spaść do 58,7 pkt. Uwagę zwraca podbicie subindeksów cen płaconych i zatrudnienia.
 
USA / FED: Przemawiając wczoraj przed Komisją Bankową Senatu, szef FED stwierdził, że nie widać dowodów na to, aby gospodarka miała ulec przegrzaniu, chociaż zmiany w polityce fiskalnej mogą nieco podbić presję inflacyjną (na ryzyka dla amerykańskiej gospodarki zwróciła wczoraj uwagę szefowa MFW). Rynki finansowe skupiły się jednak na tych słowach Jerome Powella, które nieco ograniczyły spekulacje związane z wpływem rosnących wynagrodzeń na inflację. Przyznał on, że nie widzi mocnych dowodów na to, aby dynamika płac miała wyraźnie rosnąć, chociaż tendencja wzrostowa będzie mieć miejsce
. To mogło nieco ograniczyć spekulacje dotyczące czwartej podwyżki stóp w tym roku, chociaż później pojawiły się słowa Williama Dudley’a z FED, który przyznał, że tempo wzrostu gospodarki może być szybsze i tym samym nawet cztery podwyżki w tym roku nadal mieściłyby się w schemacie „stopniowego zacieśniania”.
 
USA/ TRUMP / WOJNY HANDLOWE: Szef Białego Domu poinformował wczoraj wieczorem o nałożeniu taryf na import stali (w wysokości 25 proc.), oraz aluminium (w wysokości 10 proc.) do USA. To wzbudziło obawy dotyczące wojen handlowych, zwłaszcza, że szef Komisji Europejskiej już zapowiedział przygotowanie w ciągu kilku dni w porozumieniu z WTO, kontrpropozycji dla USA. Według szacunków posunięcie USA może doprowadzić do spadku wolumenu eksportu stali do USA nawet o połowę. O podobnych działaniach myślą też Chińczycy, oraz Kanadyjczycy.
 
EUROSTREFA: Wczoraj w prasie pojawiły się spekulacje, że ECB może nie być chętny wprowadzaniu zmian w komunikacie na posiedzeniu 8 marca, chociaż kwestia porzucenia „łagodnego nastawienia” będzie omawiana. Tymczasem dzisiaj rano rozczarowanie przyniosły dane nt. dynamiki sprzedaży detalicznej w Niemczech (spadek w styczniu o 0,7 proc. m/m).
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 576Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: