Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 21:38:56 -6h
Tokio (Japonia) 11:38:56 +8h
Sydney (Australia) 12:38:56 +9h
Londyn (Anglia) 02:38:56 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Włosi idą do urn. Korekta na dolarze

02.03.2018 12:30 piątek
W weekend Włosi wybiorą nowy rząd wedle zmienionej ordynacji wyborczej. Analitycy spodziewają się klinczu po wynikach. Dolar pomimo dobrych sygnałów makroekonomicznych gwałtownie traci.
 
Wybory we Włoszech
 
W ten weekend odbędą się wybory we Włoszech. Jest to bardzo ważne wydarzenie dla euro nie tyle ze względu na potencjał gospodarczy tego kraju. Powodem jest też spodziewany impas powyborczy. Rzym przyzwyczaił nas do tego, że zarówno gabinety jak i koalicje zmieniają się zdecydowanie częściej niż powinno wynikać to z kalendarza wyborczego. Problem w tym, że po zmianie ordynacji wyborczej wyłonienie zwycięzcy powinno być jeszcze trudniejsze. 

Nie bez znaczenia jest też pojawienie się tworu w postaci ruchu 5 gwiazd
. Formacja antyestablishmentowa, której początkowo nikt nie traktował poważnie przerodziła się w obecnej kadencji w pełnoprawny ruch polityczny. Co bardziej komplikują ma w sondażach ponad 25% głosów co skutecznie blokuje uzyskanie większości zarówno prze koalicje centroprawicową jak i centrolewicową. Jak reagują rynki? Ostatnie dni były równie pochyłą dla euro, po czym wczoraj niespodziewanie wspólna waluta wyskoczyła w górę.
 
Dolar słabnie pomimo dobrych danych
 
Wczoraj widzieliśmy gwałtowne odbicie dolara w dół. To co europejska waluta zyskała od początku tygodnia zostało niemal w całości utracone w ciągu jednego dnia. Co było powodem tego ruchu? Zdaniem obserwatorów była to realizacja zysków z obecnego umocnienia. Dane makroekonomiczne nie wspierały takiego ruchu. Co więcej zarówno Dochody i wydatki amerykanów jak i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych raczej powinny umacniać amerykańską walutę. 

Dochody rosły szybciej od oczekiwań oraz, co ważniejsze w tym szybko zadłużającym się kraju, szybciej od wydatków. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 210 tysięcy przy oczekiwanych 226 tysiącach. Lepiej wypadł również późniejszy raport ISM dla przemysłu. Warto natomiast zwrócić uwagę, że pomimo silnego odbicia i kontynuacji tego ruchu dzisiaj rano dolar wciąż jest raczej silny biorąc pod uwagę perspektywę ostatniego miesiąca.
 
Dzisiaj kalendarz danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - Kanada - PKB,
16:00 - USA - raport Uniwersytetu Michigan,
19:00 - USA - liczba wież wiertniczych.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: