Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:25:40 -6h
Tokio (Japonia) 08:25:40 +8h
Sydney (Australia) 09:25:40 +9h
Londyn (Anglia) 23:25:40 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

DM BOŚ: Tygodnik FX

12.03.2018 08:15 poniedziałek

Bilans tygodnia nie jest szczególnie negatywny dla dolara mimo ryzyk związanych ze wzrostem protekcjonizmu. Czwartkowa decyzja Trumpa pokazała, że od wyższych ceł mogą być wyjątki i Biały Dom jest gotowy do negocjacji ze swoimi partnerami handlowymi. 

To może nieco zmniejszyć ryzyko rozpętania globalnej wojny handlowej w najbliższych tygodniach. Wsparciem dla dolara nadal pozostają oczekiwania związane z działaniami FED w tym roku, które są wspierane przez dane makro, chociaż opublikowane w piątek odczyty z rynku pracy nie są jednoznaczne. Seria ważnych danych jednak dopiero przed nami – w przyszłym tygodniu poznamy odczyty CPI, sprzedaży detalicznej, oraz produkcji przemysłowej.
 

ECB nie sprostał oczekiwaniom rynku i bilans tygodnia dla euro wskazuje na nieznaczną korektę
. Po czwartkowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny wprawdzie zmienił treść komunikatu – miesięczna skala QE nie będzie mogła już zwiększona, ale sam program będzie mógł zostać wydłużony, jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Nieznacznie do góry zostały podniesione prognozy wzrostu gospodarki, ale Mario Draghi zwrócił uwagę na nowe ryzyka, jak globalny protekcjonizm, oraz wahania na rynkach finansowych, w tym też kurs waluty. Szef ECB ostrożnie wypowiadał się też na temat perspektyw osiągnięcia celu inflacyjnego, zwracając uwagę na to, że wskaźnik bazowy wciąż pozostaje niski.

Reasumując Draghi robił wszystko, aby dać rynkom do zrozumienia, że Bank nie będzie się nadmiernie spieszył z zacieśnianiem polityki, jeżeli nie będzie ku temu palącej potrzeby. Polityka miała mniejsze znaczenie – udało się zamknąć wątek niemiecki, ale wybory parlamentarne we Włoszech pokazały jednak na mocny skręt w prawo (wysokie noty dla Ruchu 5 Gwiazd i Ligi Północnej), chociaż perspektywy na zawiązanie rządowej większości są niskie. 

Możliwości są jednak dwie: Ruch 5 Gwiazd i Liga Północna (to byłoby fatalne rozdanie i wydaje się mało realne), oraz Ruch
5 Gwiazd i koalicja centrolewicy, czyli głównie Partia Demokratyczna (to rynki przyjęłyby lepiej). Tak czy inaczej Włochy to bomba z opóźnionym zapłonem, która może jeszcze dać o sobie znać w 2018 r.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny Analityk Walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 1.24Mb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: