Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:57:22 -6h
Tokio (Japonia) 18:57:22 +8h
Sydney (Australia) 19:57:22 +9h
Londyn (Anglia) 09:57:22 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

23.03.2018 09:03 piątek

Czwartek okazał się bardzo słabym dniem ogółem na globalnych rynkach. Począwszy od godzin porannych kontrakty terminowe na główne indeksy giełd zachodnich wieszczyły niepokój, który w kolejnych godzinach już tylko materializował się na rynkach kasowych. Indeks MSCI World (rynki rozwinięte) obniżył się o 1,7%, natomiast obejmujący rynki rozwijające się MSCI Emerging Markets zniżkował o 1%, ale tez słabiej partycypowały tutaj giełdy Azji wschodzącej, na których dopiero dzisiejszego poranka pojawiła się właściwa zniżka.

Po publikacji niższych od prognoz szacunkowych odczytów wskaźników PMI dla Francji i Niemiec oraz całej strefie euro, kolejną przyczyną globalnego pogorszenia nastrojów jest podpisane przez prezydenta USA memorandum nakładające cła na chińskie produkty do wartości ok

. 60 mld USD. Trump oskarża Chiny o podstępne pozyskiwanie amerykańskich technologii oraz chce równoważyć olbrzymi deficyt handlowy z tym krajem. Po uprzedniej decyzji o wprowadzeniu ceł na aluminium i stal, które po pewnych wyłączeniach innych krajów faktycznie najbardziej uderzałyby w Chiny, jest to przedsionek do zainicjowania szerszej wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami, co odbije się również na innych regionach. 

 
Dla indeksy Dow Jones żadna ze spółek nie zdołała obronić się przed spadkiem, dla S&P500 sektorowo jedynie segment użyteczności publicznej zdołał odnotowani niewielki plus. Oba indeksy są blisko lutowego dołka. Do linii ostatnich minimów schodzi również europejski Stoxx Europe 600. Krajowy WIG mocno skontrował środową zwyżkę, wysoki ciemny korpus wczorajszej świecy stwarza ryzyko kontynuacji zniżki. 

Najmocniej ucierpiał segment największych spółek w większej mierze zależnych od nastrojów inwestorów zagranicznych, średniaki i małe spółki również spadały, ale w nieco niższym tempie. Z dzisiejszym porankiem kontynuują spadki ceny miedzi co zapewne nie pozostanie bez wpływu na KGHM. W przypadku spółek energetycznych gorsze nastawienie mogą powodować ostatnie silne wzrosty pozwoleń na emisję CO2, które tylko w marcu wzrosły o ponad 20%. Natomiast krajowe rafinerie są pod presją ostatnich zmian cen paliw i ropy wskazujących na podtrzymanie niższych marż rafineryjnych w porównaniu do poprzednich miesięcy.  
 
W dzisiejszych komunikatach zwracamy przede wszystkim uwagę na publikację wyników finansowych ENEA i BOGDANKA. Wyniki potwierdzają opublikowane z końcem lutego wstępne szacunki. Zysk netto za 2017r przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 1,07 mld zł wobec 784,4 mln zł w 2016r. Zysk operacyjny wyniósł 1,49 mld zł wobec 1,12 mld zł rok wcześniej, przychody wzrosły do 11,4 mld zł wobec 11,3 mld rok wcześniej. Spółka zależna BOGDANKA miała zgodnie z szacunkami 668 mln zł, wynik EBITDA urósł o blisko 17% do 709 mln zł. Przychody były nieznacznie niższe w porównaniu z 2016 i wyniosły 1.780 mld zł względem 1.786 mld zł rok wcześniej. 
 
W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na krajowe dane z rynku pracy w ramach kompleksowego podsumowania sytuacji gospodarczej w lutym, oraz dane z USA o zamówieniach na dobra trwałego użytku. Wczoraj zostały opublikowane szacunkowe odczyty wskaźniki PMI dla głównych gospodarek. W strefie euro wskaźnik dla sektorów przemysłu obniżył się do 56,6 z poprzednich 58,6, prognoza wynosił 58,1 pkt. W USA wskaźnik pozostał na poziomie wartości z poprzedniego miesiąca. 
 
Więcej informacji w załączniku
 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 696.14Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: