Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:30:15 -6h
Tokio (Japonia) 18:30:15 +8h
Sydney (Australia) 19:30:15 +9h
Londyn (Anglia) 09:30:15 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Spadek aktywności na rynku PLN

29.03.2018 08:14 czwartek
Poranny, czwartkowy handel na rynku FX przynosi lekkie wyhamowanie aprecjacji PLN wobec zagranicznych walut. PLN kwotowany jest następująco: 4,2045 PLN za euro, 3,4125 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5694 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8043 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą  3,216% w przypadku obligacji 10-letnich.
 
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku FX przyniosło podtrzymanie umocnienia PLN – warto jednak nadmienić, iż z uwagi na okres przedświąteczny mamy raczej do czynienia z ograniczoną płynnością i aktywnością na rynku. Na szerokim rynku inwestorzy „żyją” spekulacjami o rozwoju tzw. wojny handlowej pomiędzy USA, a Chinami, co przekłada się na lekki układ typu risk-off. Pozytywnym aspektem ostatnich godzin jest za to globalne ocieplenie stosunków z Koreą Płn., gdzie Kim Jong Un wizytował Pekin.

Lokalnie trudno mówić o większych wydarzeniach makroekonomicznych czy rynkowych
. WIG20 zachowywał się relatywnie słabo na tle giełd zagranicznych, jednak jest to już element dłuższej tendencji dot. krajowego sektora bankowego czy surowcowego. Z innych ciekawych wydarzeń warto wspomnieć o sondażu Kantar Millward Brown, który pokazał najmocniejszy spadek poparcia dla PiS od 10 lat (do 28%). Trudno jednak obecnie wyciągać fundamentalne, długoterminowe wnioski dot. potencjalnego kształtowania się krajowej sceny politycznej do wyborów w 2019r. 
 
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy sprawozdanie z posiedzenia RPP w marcu. Sam dokument nie powinien jednak znacząco wpłynąć na handel, gdyż stanowisko Rady jest powszechnie znane (wait'n'see) i w zdecydowanej większości rynek nie spodziewa się już podwyżek stóp przed końcem 2018r. Ciekawiej za to prezentuje się kalendarz makro z szerokiego rynku, gdzie warto bliżej przyjrzeć się publikacjom z Wlk.  Brytanii (m.in. PKB), Niemiec (CPI/HICP za marzec) oraz popołudniowym pakiecie danych z USA (m.in. wnioski o zasiłek).
 
Z rynkowego punktu widzenia impuls spadkowy na EUR/PLN z okolic 4,2450 PLN został wygaszony przy wsparciu na 4,20 PLN. CHF/PLN złapał kolejne wsparcie w rejonie 3,5610 PLN. Najpewniej aktualne poziomy będą zbliżone do tych, które zaobserwujemy na koniec kwartału.  
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: