Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 19:56:59 -6h
Tokio (Japonia) 09:56:59 +8h
Sydney (Australia) 10:56:59 +9h
Londyn (Anglia) 00:56:59 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

USA rośnie szybciej. Konflikt handlowy cd.

29.03.2018 11:49 czwartek
Dane na temat wzrostu PKB za oceanem pozytywnie zaskoczyły rynki. Konflikt w sprawie ceł na linii Chiny-USA wciąż trwa. Rosną zapasy ropy naftowej na świecie.
 
Lepsze od oczekiwań dane z USA
 
Wczoraj poznaliśmy odczyt wzrostu PKB. Analitycy spodziewali się 2,7% odczyt wyniósł 2,9%. Po tej niespodziance rozpoczął się ruch, który doprowadził do umocnienia się dolara względem euro do końca dnia o niemal 1 cent. Później tego samego dnia poznaliśmy lepszy od oczekiwań indeks podpisanych umów kupna domów, ale dane te są znacząco mniej istotne od odczytu wzrostu gospodarczego.
 
Dalsze prężenie muskułów
 
Chińczycy wezwali USA do wycofania się z ceł i restrykcji inwestycyjnych
. Komunikat oczywiście wspominał o tym, że CHRL nie odpuści, będzie walczyć do końca oraz o groźnych reakcjach łańcuchowych dla światowej gospodarki. Co ciekawe rynki walutowe patrzą na całe zajście na razie bardzo spokojnie. Dobrym dowodem na to jest słabość franka. Waluta ta przeważnie silnie zyskiwała na wartości gdy tylko na rynku zaczynały dziać się bardziej ryzykowne rzeczy. Obecnie frank jest niemal najsłabszy względem euro od momentu kiedy bank Szwajcarii pamiętnego 15 stycznia przestał interweniować na rynku.
 
Rosną zapasy ropy
 
Pomimo wyskoku cen ropy w okolice 70 dolarów za baryłkę (na giełdzie w Londynie) oraz 65 dolarów za amerykańską rezerwy ropy w USA wciąż rosną. Po opublikowaniu tych danych czarne złoto chwilowo szło w górę, po czym zawróciło i wyraźnie staniało. Do końca dnia jednak w wyniku ruchu powrotnego wróciło na poprzednie poziomy. Analitycy uważają obecne poziomy za względnie wysokie i raczej spodziewają się spadków, co przekłada się na słabość walut krajów silnie uzależnionych od eksportu ropy. Dobrym przykładem jest Rosja. Pomimo wzrostu cen nie udało się rublowi powrócić do poziomy 6 groszy.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:00 - Niemcy - wstępne dane na temat inflacji,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
15:45 - USA - Indeks Chicago PMI,

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: