Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 05:45:43 -6h
Tokio (Japonia) 19:45:43 +8h
Sydney (Australia) 20:45:43 +9h
Londyn (Anglia) 10:45:43 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Stopy procentowe w Polsce i za Oceanem

11.04.2018 10:47 środa
RPP kończy dzisiaj posiedzenie decyzją w sprawie stóp procentowych. Ceny w Chinach rosną wolniej niż oczekiwano. Zapiski z ostatniego posiedzenia FED pokażą nam czego dalej oczekiwać.
 
Decyzja w sprawie stóp procentowych w Polsce
 
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Jakakolwiek zmiana stóp byłaby wielkim zaskoczeniem. Analitycy są zgodni, że zostaną one pozostawione na obecnym poziomie 1,5%. Wielu co prawda postuluje podwyżkę stóp w celu eliminacji ewentualnych baniek spekulacyjnych, jednak patrząc na to, że mamy jedne z najwyższych stóp procentowych w regionie grozi nam to mniej niż innym państwom. 

Posiedzenia RPP powinny być przewidywalne jeszcze do końca roku
. Powodem podwyżki stóp może być rozpoczęty cykl wzrostów w strefie euro lub nadmiernie rosnąca inflacja. Oba te elementy nie grożą nam w ciagu nadchodzących miesięcy. Jaki jest wpływ stóp procentowych na kurs walut? Im wyższe stopy procentowe, tym większy popyt na walutę. Oznacza to, że jeżeli stopy procentowe zaczną rosnąć w Polsce szybciej niż na zachodzie możemy zobaczyć umacnianie się złotego.
 
Słabsze dane z Chin
 
W nocy poznaliśmy odczyt inflacji w Państwie Środka. Zarówno zmiana cen konsumenckich jak i producenckich okazała się niższa od oczekiwań. Część analityków wiąże ten fakt z polityką rządu mającą na celu ograniczyć dostęp do zbyt tanich kredytów. Dane te nie uwzględniają jeszcze oczywiście żadnych efektów obecnej wojny cenowej.
 
Protokół z posiedzenia FOMC
 
O godzinie 20:00 poznamy zapiski z rozmów z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Jest to amerykański odpowiednik polskiej Rady Polityki Pieniężnej. Dlaczego jest to takie ważne? Amerykanie wciąż są w cyklu podwyżek stóp procentowych podczas gdy Europa wciąż nie zaczęła. Jeżeli ze stenogramów wyniknie, że dalsze podwyżki w tym roku są prawdopodobne powinno to umocnić dolara. Jeżeli z kolei okaże się, że komitet chce zwolnić tempo podnoszenia stóp procentowych powinna być to informacja osłabiająca dolara.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:00 - Strefa Euro - wystąpienie prezesa EBC MArio Draghiego,
14:30 - USA - inflacja konsumencka,
16:30 - USA - zapasy ropy.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: