Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:29:00 -6h
Tokio (Japonia) 18:29:00 +8h
Sydney (Australia) 19:29:00 +9h
Londyn (Anglia) 09:29:00 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

120

Retoryka RPP jeszcze bardziej gołębia

12.04.2018 11:59 czwartek
- W centrum uwagi notatki z posiedzenia EBC
- Minutki FOMC pozwoliły złapać oddech USD
- Retoryka RPP jeszcze bardziej gołębia
 
Wczoraj rynki wyczekiwały na publikację minutek FOMC, natomiast podczas czwartkowej sesji uwaga będzie koncentrować się wokół zapisków z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Uczestnicy rynku pozostaną wrażliwi na wszelkie kwestie związane z prawdopodobnym okresem, w którym mogłoby dojść do dalszych działań mających na celu normalizację polityki monetarnej w strefie euro. 

Ostatnie wskaźniki aktywności przemysłowej w strefie euro pozostają nieco słabsze, co z pewnością nie będzie argumentem do tego by EBC spieszył się z zacieśnianiem polityki monetarnej
. Podobnie jak zresztą opublikowane dzisiaj dane o produkcji przemysłowej w strefie euro, która negatywnie zaskoczyła. Produkcja przemysłowa spadła w lutym o 0,8% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1% m/m. Z kolei w skali roku wzrost produkcji wyniósł 2,9% wobec prognozowanych 3,8% r/r. 
 
Waluta amerykańska pozostawała słabsza podczas środowej sesji pomimo marcowego odczytu inflacji CPI wskazującego na przyśpieszenie dynamiki cen konsumentów. Dolarowi ciążą napięcia geopolityczne nie tylko na linii USA- Chiny, a także w relacjach rosyjsko- amerykańskich. Opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia FOMC wspierają oczekiwania na dalsze podwyżki stóp procentowych w USA ze względu na utrzymujący się optymizm dotyczący tempa wzrostu gospodarczego. 

Wśród niektórych członków FOMC zwiększyło się przekonanie, że reformy fiskalne przełożą się na wyższą dynamikę koniunktury, wzrost inflacji i trwałe przekroczenie celu inflacyjnego, co w konsekwencji może przyczynić się do wzrostu preferencji odnośnie skali podwyżek stóp procentowych. Redukcja sumy bilansowej Fed będzie kontynuowana. Minutki pozwoliły złapać oddech dolarowi. W reakcji na publikację zapisków z protokołu EUR/USD wyhamował wzrosty.
 
Zgodnie z konsensusem rynkowym Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na zmiany w poziomie stóp procentowych. Retoryka Rady była jeszcze bardziej gołębia niż poprzednio. Zwracano uwagę na obniżenie się inflacji w ostatnim miesiącu. Zestawienie niskiej dynamiki cen wraz z solidnym wzrostem gospodarczym, zdaniem prezesa NBP, sprzyja wydłużeniu się okresu stabilizacji stóp procentowych. 

Glapiński zasugerował nawet, że w razie potrzeby bank może zdecydować się na niestandardowe działania w celu stymulowania koniunktury, tym samym oddalając sugestie, że kolejnym możliwym krokiem ze strony RPP może być obniżka stóp procentowych. Generalnie po niskim marcowym wstępnym szacunku inflacji CPI uczestnicy rynku spodziewali się, że ton konferencji może być jeszcze bardziej gołębi, co nie przełożyło się negatywnie na notowania PLN. Ponadto złoty pozostaje mocny w ostatnich dniach czemu sprzyjają oczekiwania na rewizję w górę ratingu i perspektyw Polski przez agencję S&P w piątek. 
 
CHF/PLN
 
Bieżący tydzień jak  na razie charakteryzuje się silnymi spadkami na parze CHF/PLN, która powróciła w okolice ostatni raz notowane 15 stycznia 2015 roku, kiedy to SNB zerwał z polityką utrzymywania minimalnego kursu wymiany euro na franka w wysokości 1,2000. Co prawda dziś notowania zbliżyły się w rejon tegorocznego  minimum na poziomie 3,5198, jednakże strefa wsparcia w rejonie 3,5200-3,5250 jest broniona. W przypadku aktywności strony popytowej w tym rejonie, możliwe jest odreagowanie ostatnich spadków i  podjęcie próby powrotu w okolice tenkan sen, która w skali D1 wyznacza opór na poziomie 3,5556. Ewentualne przełamanie obszaru wsparcia otworzy drogę do dalszych spadków w rejon psychologicznego poziomu 3,5000. 
  
EUR/USD
 
EUR/USD dość wyraźnie dzisiaj odreagowuje ostatnie wzrosty, do czego przyczyniły się też słabsze dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Notowaniom nie udało się trwale utrzymać powyżej 61,8% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,2475, co z technicznego punktu widzenia sprzyjało korekcie. Aktualnie notowania kierują się w okolice wsparcia w rejonie 1,2320 wynikającego ze zbiegających się średnich kroczących EMA (50- i 100-okresowej) w skali H4. Ewentualne zejście poniżej tego poziomu powinno zaowocować powrotem poniżej okolic 1,2300. Najbliższy opór wyznacza wczorajsze maksimum dzienne. 

 
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: