Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:29:34 -6h
Tokio (Japonia) 18:29:34 +8h
Sydney (Australia) 19:29:34 +9h
Londyn (Anglia) 09:29:34 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Odbicie dolara było dość krótkie

13.04.2018 11:22 piątek
Kluczowe informacje z rynków:
 
SYRIA: Donald Trump stonował w czwartek na Tweeterze swoje wpisy ze środy, przyznając, że trudno ocenić, kiedy dojdzie do ataku na Syrię. Z kolei szef Pentagonu dodał, że USA nie zamierzają mocno angażować się w wojnę domową w Syrii. Z kolei w Wielkiej Brytanii, która rozważała dołączenie do koalicji przeciwko Assadowi lider opozycji, Jeremy Corbyn wezwał w piątek rano do przeprowadzenia niezależnego śledztwa pod egidą ONZ dotyczącego wydarzeń w Doumie, zanim miałaby zostać podjęta decyzja o ataku na Syrię.
 
 USA / TPP/ CHINY / WOJNY HANDLOWE: W czwartek wieczorem w prasie pojawiły się spekulacje, jakoby Biały Dom rozważał powrót do koncepcji paktu TPP (Partnerstwa TransPacyficznego), z której USA wycofały się na początku kadencji Trumpa
. Niemniej USA oczekiwałyby teraz od 11 krajów, członków tego porozumienia, zaoferowania „znacznie lepszych” warunków. Reaktywacja TPP z udziałem USA miałaby być elementem budowania przeciwwagi dla rosnącej pozycji Chin Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii.

Rozmowy na ten temat z premierem Japonii są zaplanowane już na przyszły tydzień. Z kolei w temacie Chin Donald Trump przyznał, że rozmowy „idą dobrze”, a USA czynią „postęp”. Niemniej w piątek rano pojawiły się plotki, że twarda linia wobec Chin miałaby zostać utrzymana -  Biały Dom moze rozważać dalsze nasilenie presji na Chiny poprzez możliwość wprowadzenia kolejnych taryf, a także działań blokujących możliwość inwestowania w amerykańskie firmy technologiczne przez chińskie podmioty (Wall Street Journal).
 
CHINY: Bilans handlowy w marcu nieoczekiwanie pokazał deficyt w wysokości 4,98 mld USD wobec szacowanej nadwyżki rzędu 27,9 mld USD. To wina spadku eksportu o 2,7 proc. r/r (szacowano +10,0 proc. r/r), oraz większego wzrostu importu (14,4 proc. r/r).
 
EUROSTREFA: Opublikowane wczoraj po południu zapiski z posiedzenia ECB w marcu ujawniły dość ostrożne podejście. Członkowie tego gremium są zgodni, co do tego, że wciąż brakuje wystarczających dowodów na trwałość trendu odbicia inflacji, dali też do zrozumienia, że ostatnie zmiany w komunikacie polegające na usunięciu „gołębiego” sformułowania w temacie programu QE, nie powinny być „mylnie rozumiane”. Niektórzy wyrazili też zaniepokojenie dotyczące ostatnich zmian kursu EUR (zwyżek), a także negatywnie skomentowano ryzyka związane z wojnami handlowymi.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 446.38Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: