Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 07:43:29 -6h
Tokio (Japonia) 21:43:29 +8h
Sydney (Australia) 22:43:29 +9h
Londyn (Anglia) 12:43:29 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

16.04.2018 09:38 poniedziałek
Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem niewielkich zmian na większości głównych rynków – na parkietach europejskich, w tym na rynku krajowym, przeważały lekkie wzrosty, parkiety amerykańskie z kolei zanotowały umiarkowaną zniżkę.

Ryzyko geopolityczne związane z sytuacją w Syrii uległo przez weekend co prawda, jak się wydaje, eskalacji (poprzez atak rakietowy koalicji pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych na wybrane cele), aczkolwiek reakcja Rosji jest na chwilę obecną raczej stonowana, w związku z czym nastroje rynkowe dziś o poranku są (spoglądając na notowania parkietów azjatyckich, złota czy pary walutowej USDJPY) póki co raczej stabilne.
 
Opublikowany w piątek wstępny odczyt wskaźnika sentymentu amerykańskich konsumentów (Indeks  Uniwersytetu Michigan) rozczarował (97,8 vs
. konsensus 100,5) i jednocześnie spadł z najwyższych poziomów od stycznia 2004 r., które zanotowano w marcu. Jako powód wskazuje się na obawy konsumentów związane z protekcjonistyczną polityką Donalda Trumpa. W kraju, finalny odczyt inflacyjny był zgodny z odczytem flash. Pozytywna informacja dla krajowego długu i złotego napłynęła w godzinach wieczornych czasu polskiego – agencja ratingowa S&P podwyższyła w górę perspektywę krajowego ratingu (ze stabilnej do pozytywnej).
 
Węglowe spółki górnicze – JSW i Bogdanka zaprezentowały wyniki operacyjne, a w przypadku tej drugiej także wstępne wyniki finansowe za I kw. br. W przypadku JSW wielkości produkcyjne zarówno węgla koksowego, jak i koksu były wyższa niż w ubiegłym roku (także sprzedaż węgla ogółem; spadła o kilka procent za to produkcja najmniej marżowego węgla energetycznego, szczegóły w Wybranych Komunikatach). Bogdanka z kolei poinformowała o występowaniu w pierwszych dwóch miesiącach roku problemów natury geologicznej i hydrogeologicznej, które skutkowały znacząco niższą produkcją węgla handlowego (o ok. 13% r/r).  

Z końcem lutego trudności te jednak zostały przezwyciężone i spółka podtrzymała plany całorocznej produkcji na 2018 rok na poziomie 9 mln ton. Wyniki finansowe wg wstępnych danych będą jednak za I kw. znacznie poniżej poziomów ubiegłorocznych (na wynik netto dodatni wpływ miało zdarzenie jednorazowe w postaci ujęcia w księgach wyniku ostatecznego rozliczenia ugody zawartej pomiędzy spółką a konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A. oraz Acciona Infraestructuras).
 
Getback – notowania akcji spółki zameldowały się w piątek na nowych minimach po wcześniejszej informacji o spadku zaangażowania poniżej 5% największego z mniejszościowych akcjonariuszy – Nationale-Nederlanden OFE i braku nowych informacji w zakresie „dopiętych” źródeł finansowania. W dniu dzisiejszym spółka poinformowała o zaangażowaniu w rozmowy dot. finansowania z PKO BP i Polskim Funduszu Rozwoju („PFR”) – które – jak podaje PAP – zostały następnie szybko zdementowane zarówno przez PFR, jak i PKO BP, co nie stawia spółki w najlepszym świetle. 

Poprzednie informacje  ze spółki o licznych zainteresowanych finansowaniem/dokapitalizowaniem także nie znalazły póki co swojego szczęśliwego finału (wyjątek – umowa pożyczki z większościowym akcjonariuszem na 50 mln zł z opcją rozszerzenia na 85 mln zł z 4 kwietnia tego roku). Jutro odbędzie jeszcze się kontynuacja już dwa razy przerywanego NWZA spółki w celu upoważnienia zarządu do emisji do 50 mln akcji (vs. 100 mln akcji dotychczas wyemitowanych plus zgoda Walnego przed przerwaniem obrad na emisję 20 mln bez jednej akcji).
 
W kalendarium na dzisiejszą sesję uwagę zwraca odczyt inflacji bazowej z krajowej gospodarki oraz dynamika sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. /Paweł Szewczyk, Zbigniew Obara/
 
Więcej informacji w załączniku
 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 752.34Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

2018-12-18 09:54:17

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

2018-12-18 09:15:47

Dalsza dominacja niedźwiedzi

2018-12-18 08:16:43

Podatkowa wyprzedaż?

2018-12-18 08:03:30

BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

2018-12-17 15:03:30