Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:28:38 -6h
Tokio (Japonia) 18:28:38 +8h
Sydney (Australia) 19:28:38 +9h
Londyn (Anglia) 09:28:38 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Dolar słaby na początku tygodnia

16.04.2018 11:57 poniedziałek
Kluczowe informacje z rynków:
 
SYRIA: W sobotę siły USA, Francji i Wielkiej Brytanii dokonały ataku rakietowego na dwa miejsca w Syrii (okolice  Damaszku i Homs), gdzie może być przechowywana broń. Była to odpowiedź na atak z użyciem broni chemicznej, jaki został przeprowadzony przez reżim Assada w mieście Douma w sobotę 7 kwietnia. Siły Rosji i Iranu nie zareagowały na działania zachodniej koalicji, chociaż wczoraj media podały, że po rozmowie prezydenta Putina z prezydentem Rouhanim stwierdzono, że świat będzie świadkiem „chaosu”, jeżeli atak na Syrię by się powtórzył. 

Tymczasem Donald Trump nie wykluczył, że jest to możliwe, jeżeli Assad ponownie użyłby broni chemicznej. Z kolei prezydent Francji Macron stwierdził, że udało mu się przekonać Trumpa, aby nie wycofywał sił USA (jest to niewielki kontyngent) z Syrii
. Biały Dom podał jednak, że nie wyklucza nałożenia sankcji na firmy, które handlują z reżimem Assada. Donald Trump napisał jednak na Tweeterze, że „misja została wykonana”, co może sugerować, że bardziej preferowanym działaniem będzie teraz presja polityczno-ekonomiczna, niż militarna.
 
USA/ DANE: Opublikowane w piątek po południu dane nt. nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan wskazały na spadek wstępnego odczytu za kwiecień do 97,8 pkt. z 101,4 pkt. (szacowano 100,5 pkt.). Niżej wypadły też tzw. oczekiwania inflacyjne – krótkoterminowe obniżyły się do 2,7 proc. z 2,8 proc., a długoterminowe do 2,4 proc. z 2,5 proc.
 
USA/ CHINY: W tzw. półrocznym raporcie Departamentu Skarbu nie zdecydowano się nazwać Chiny „manipulatorem” na rynku walut.
 
JAPONIA: Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Nippon TV poparcie dla premiera Shinzo Abe spadło do najniższego poziomu od objęcia przez niego władzy w 2012 r. (zaledwie 26,7 proc.). Z kolei sondaż Asahi wskazał na 31 proc. poparcie dla rządu. Cytowany przez prasę były premier Japonii (Junichiro Koizumi) uważa, że tak słabe wyniki mogą wymusić konieczność przebudowania rządu jeszcze przed wakacjami, w tym rezygnację premiera. Tak czy inaczej zjazd rządzącej partii LDP zaplanowany jest na wrzesień.
 
USA/ KANADA/ MEKSYK/ NAFTA: Podczas szczytu obu Ameryk w Peru nie poznaliśmy szczegółów dotyczących nowego kształtu porozumienia NAFTA. Obecny na konferencji wiceprezydent USA, Mike Pence powiedział jednak, że są duże szanse na osiągnięcie celów w najbliższych tygodniach. Po rozmowie z prezydentem Meksyku zapewnił, że może się to stać przed 1 lipca, kiedy to w tym kraju zaplanowane zostały wybory prezydenckie i parlamentarne.
 
USA / WOJNY HANDLOWE / TPP: Szef doradców gospodarczych Trumpa, Larry Kudlow z optymistycznie wypowiedział się na temat perspektyw dalszych stosunków gospodarczych pomiędzy USA, a Chinami podkreślając, że udało się uniknąć eskalacji wojny handlowej. Potwierdził, że Biały Dom chce odnowić traktat TPP z 11 krajami w niego zaangażowanych, ale dał do zrozumienia, że jest zbyt wcześnie oceniać, ile czasu zajmą potencjalne negocjacje, oraz jaki będzie ich wynik.
 
EUROSTREFA: Moody’s podniósł rating dla Hiszpanii o jedną notę do Baa1 z Baa2 i utrzymał perspektywę stabilną. 
 
SZWAJCARIA: Szef SNB powtórzył w weekend, że jest zbyt wcześnie, aby dyskutować o potencjalnych zmianach w polityce monetarnej. Zaznaczył, że posunięcia innych banków centralnych w tej kwestii mogą dać SNB więcej pola do manewru, jeżeli chodzi o realizację wyznaczonych celów
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 498.67Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: