Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:30:38 -6h
Tokio (Japonia) 18:30:38 +8h
Sydney (Australia) 19:30:38 +9h
Londyn (Anglia) 09:30:38 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Komentarz surowcowy DM BOŚ

17.04.2018 10:54 wtorek

ROPA NAFTOWA

Cena ropy naftowej wysoko na skutek obaw o zaburzenia podaży.
 
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zniżki cen tego surowca. Dzisiaj rano presja spadkowa jest nieco mniejsza. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach poniedziałkowych minimów, czyli w rejonie 66,20-66,50 USD za baryłkę.
 
Cena ropy naftowej utrzymuje się wysoko za sprawą napięć politycznych na świecie i związanych z nimi obaw dotyczących wielkości wydobycia tego surowca. Co prawda strach inwestorów dotyczący potencjalnej eskalacji konfliktu w Syrii nieco ustąpił, jednak wciąż sprawa ta nie może być bagatelizowana – a dodatkowym czynnikiem ryzyka na Bliskim Wschodzie jest możliwe zaostrzenie konfliktu na linii USA-Iran
. Donald Trump wspominał bowiem niedawno, że jego zdaniem, złagodzenie amerykańskiej polityki względem Iranu przez Baracka Obamę było błędem, a ponowne narzucenie sankcji na ten kraj miałoby uzasadnienie.
 

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Niepokojące doniesienia napływają także z Wenezueli, gdzie kryzys polityczny i ekonomiczny trwa w najlepsze. Produkcja ropy naftowej w Wenezueli od wielu miesięcy drastycznie spada w wyniku chaosu gospodarczego, który dotknął m.in. państwowego giganta naftowego, spółkę PDVSA. Poprzednich kilku prezesów nie potrafiło poradzić sobie z bałaganem w spółce, a po tym, jak w listopadzie stery spółki przejął minister ds. ropy naftowej Wenezueli, generał Manuel Quevedo, sytuacja dodatkowo się pogorszyła. 

Z PDVSA usunięci zostali kluczowi pracownicy sprzeciwiający się władzy, a tysiące nowych pracowników złożyło wypowiedzenia. Od początku 2017 roku do końca stycznia br. PDVSA opuściło 25 tysięcy pracowników, a exodus przyspieszył w bieżącym roku, dotykając zwłaszcza kompetentnych pracowników wyższego szczebla, w tym inżynierów i prawników. Obecnie do biur kadr PDVSA ustawiają się kolejki pracowników chcących złożyć wypowiedzenia ze względu na tragiczną sytuację w spółce i w całym kraju, odbijającą się negatywnie na ich pensjach.
 
Niemniej, mimo że powyższe czynniki sprzyjają stronie popytowej na rynku ropy naftowej, warto pamiętać o presji spadkowej, jaką na ceny ropy naftowej wywiera rosnąca produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych. Duża dynamika wzrostu produkcji ropy ze skał łupkowych ma być kontynuowana w kolejnych miesiącach.
 
KAKAO
 
Cena kakao na nowych tegorocznych szczytach.
 
Początek bieżącego tygodnia sporo zmienił w postrzeganiu rynku kakao. W ubiegłym tygodniu na rynku tym dominowała strona popytowa, jednak zwyżki były niewielkie, a cena kakao nie dotarła wtedy do poziomów maksimów z przełomu marca i kwietnia – co odczytywane było jako sygnał coraz większej słabości strony popytowej.
 
Niemniej, wczoraj notowania kakao dynamicznie zwyżkowały, docierając do okolic 2700 USD za tonę i, tym samym, wybijając się na nowe tegoroczne maksima. Poprawiło to sytuację techniczną na wykresie tego surowca, która teraz bardziej sprzyja kupującym. Wzrostom cen kakao sprzyjało m.in. osłabienie amerykańskiego dolara względem brytyjskiego funta, które sprawiło, że kakao w USA stało się bardziej konkurencyjne cenowo w porównaniu do tego notowanego w Wielkiej Brytanii.
 
Warto jednak mieć na uwadze to, że do końca tygodnia na rynku kakao może być nerwowo. W środę mają zostać opublikowane dane dotyczące przerobu ziaren kakaowca w Europie, a w czwartek analogiczne dane zostaną podane dla Ameryki Północnej. Raporty te są uważane za jeden z kluczowych wyznaczników popytu na kakao w rozwiniętych gospodarkach.
 
 

Notowania kakao w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: