Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:22:10 -6h
Tokio (Japonia) 08:22:10 +8h
Sydney (Australia) 09:22:10 +9h
Londyn (Anglia) 23:22:10 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

DM BOŚ: Tygodnik FX

30.04.2018 08:25 poniedziałek

Dolar ma za sobą świetny tydzień. Wsparciem dla ruchu były rosnące rentowności obligacji rządu USA, a więc pośrednio oczekiwania związane z polityką FED w nadchodzących miesiącach, oraz obawy dotyczące polityki innych banków centralnych. Nie bez znaczenia był także duży nawis pozycji grających na słabość dolara w ostatnich miesiącach.

Tymczasem ryzyko wojny walutowej USA-Chiny spada (Mnuchin chce jechać do Pekinu na negocjacje), a ostatnie dane nt. bilansu handlowego USA za marzec nieoczekiwanie wskazały wyraźniejszy od oczekiwanego spadek deficytu. W najbliższych dniach dolara czeka jednak wyzwanie – dane ISM i Departamentu Pracy USA będą musiały pobić oczekiwania, aby nie dać pretekstów do korekty ostatnich wzrostów USD.
 

Słaby tydzień dla euro to „zasługa” rozczarowania czwartkowym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego, który dał do zrozumienia, że potrzebuje czasu, aby ocenić na ile ostatnie spowolnienie gospodarki jest przejściowe
. W efekcie zaczęły wkradać się wątpliwości, co oczekiwań odnośnie terminu zakończenia programu QE, czy też pierwszej podwyżki stóp procentowych.
 
Na koniec tygodnia oczekiwania dotyczące podwyżki stóp przez Bank Anglii podczas posiedzenia zaplanowanego na 10 maja spadły do 34 proc. – wyraźne spadki funta nie są, zatem zaskoczeniem. Rynek dostaje słabsze dane makro (PKB za I kwartał w piątek), a niepokój budzi też polityczna słabość premier May w temacie kluczowych ustaw odnośnie Brexitu
(przegrane głosowania w Izbie Lordów).
 
W grupie safe haven mamy rozbieżności – nieco odbijał frank po tym, jak wcześniej wyraźnie tracił i przetestowaliśmy okolice 1,20 na EUR/CHF - ale słabszy był japoński jen w kontekście oczekiwanego posiedzenia Banku Japonii. W piątek BOJ nie zmienił jednak prognoz inflacji, ale zdecydował się usunąć z komunikatu stwierdzenie dotyczące terminu osiągniecia celu inflacyjnego, co może pokazywać narastającą konsternację wśród członków tego gremium, a także narastającą niepewność, co zrobić dalej. To może być wątek dla jena za kilka miesięcy, w połączeniu z możliwymi problemami na japońskiej scenie politycznej (rekonstrukcja rządu).
 
Tym razem korona szwedzka była najsłabszą walutą tygodnia. To wynik „gołębiego” przekazu po posiedzeniu Riksbanku, który oddalił perspektywę podwyżki stóp nawet na początek 2019 r.
 
Rynek zaczyna też powątpiewać w determinację Norges Banku do zacieśnienia polityki już po wakacjach. Posiedzenie zaplanowane na 3 maja będzie śledzone z dużą uwagą.

Więcej informacji w załączniku
 
Dorota Sierakowska 
Analityk 
Dom Maklerski BOŚ S.A. 
 
Marek Rogalski
Główny Analityk Walutowy
Dom Maklerski BOŚ S.A. 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 872.41Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: