Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:48:15 -6h
Tokio (Japonia) 23:48:15 +8h
Sydney (Australia) 00:48:15 +9h
Londyn (Anglia) 14:48:15 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Korekta po udanym minionym tygodniu

15.05.2018 08:02 wtorek
Dzisiejsza sesja przyniosła lekką korektę w segmencie blue chipów, co po bardzo udanym minionym tygodniu specjalnie dziwić nie powinno. Obroty nie były duże, choć na szerokim rynku wciąż wzmożoną uwagę przyciągali producenci gier komputerowych. Zresztą małe i średnie spółki poradziły sobie dzisiaj lepiej od największych. 
 
Pod względem informacyjnym dzisiejsza sesja nie należała do szczególnie bogatych. Na świecie liczyły się głównie dwie informacje. Pierwsza i zdecydowanie ważniejsza tyczyła się relacji pomiędzy USA i Chinami, która jakoby miała się poprawić przed zaplanowaną na ten tydzień kolejną rundą negocjacji handlowych. Wpływ na to miała weekendowa wypowiedź Donalda Trumpa, który wspomniał o potrzebie wsparcia dotkniętej amerykańskimi sankcjami chińskiej spółki ZTE. O poranku zostało to pozytywnie odebrane na parkietach chińskich, a później na Wall Street
. W Europie jednak aż tak istotnego znaczenia nie miało. 

Dla Starego Kontynentu teoretycznie ważna mogła być druga informacja dnia, mówiąca o zawarciu sojuszu Ligii Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd w sprawie utworzenia rządu we Włoszech. W świetle krążących od kilku dni spekulacji nie było to jednak większym zaskoczeniem. Ponadto nie poznaliśmy żadnych nazwisk członków nowego gabinetu, a więc sama informacja o porozumienia nie miała dla inwestorów większego znaczenia. 

Zdecydowanie ważniejsza była lokalna wiadomość odnośnie spekulacji jakoby PGE miało się wycofać z roli lidera w projekcie atomowym. Odniósł się do nich minister energii, który powiedział, że chciałby, aby spółka pozostała w projekcie jądrowym i że nie ma decyzji, by miała się ona wycofać z wiodącej roli w tym przedsięwzięciu. Negatywnie wpłynęło to na notowania akcji PGE oraz całej branży energetycznej, która wyróżniała się dzisiaj negatywnie. Najsłabiej spośród blue chipów radził sobie jednak dzisiaj CD Projekt, a jego mniejsi konkurencji na rynku szerokim wciąż przyciągali dużą uwagę i radzili sobie ze zmiennym szczęściem.

Niedawny wydawca Frostpunka wciąż jednak przyciągał duży kapitał i jego akcje zyskały kolejne 17% przy czwartych największych na rynku obrotach. Sam rynek szeroki radził sobie dzisiaj całkiem nieźle, a na wyróżnienie ze wzrostem o 0,6% zasłużyły spółki średnie. Blue chipy na wartości straciły niewiele, gdyż niecałe 0,4% i utrzymały się w pobliżu maksimów z kwietnia, czyli najbliższego oporu.
 
Łukasz Bugaj
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: