Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 12:38:24 -6h
Tokio (Japonia) 02:38:24 +8h
Sydney (Australia) 03:38:24 +9h
Londyn (Anglia) 17:38:24 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Kolejne rekordy siły dolara

21.05.2018 13:45 poniedziałek

Presja na rynki wschodzące się utrzymuje. Nowe tegoroczne minima osiągnęła przed południem para EUR/USD. Dane z krajowej gospodarki dobre, ale mają one ograniczony wpływ na złotego ze względu na silne negatywne sygnały zewnętrzne. EUR/PLN blisko granicy 4,30.

Znowu gorsze nastroje

Krótko po otwarciu europejskiej sesji EUR/USD zanotował nowe półroczne minima blisko granicy 1,1700. Presja na główną parę walutową wynika zarówno z siły dolara spowodowanej odpływem kapitału z rynków wschodzących oraz wyższymi od oczekiwań stopami procentowymi w Stanach Zjednoczonych, jak i słabą kondycją euro, gdzie coraz bardziej dają o sobie znać problemy Włoch.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych emitowanych przez Italię osiągnęły poziom 2,3 proc. To ok 50 pkt bazowych więcej niż na początku miesiąca. Nie same wartości nominalne są jednak najważniejsze

. Najciekawiej wygląda zachowanie się długu Włoch w relacji do instrumentów portugalskich. Rentowności 10-letnich włoskich obligacji są o 35 pkt bazowych powyżej tych emitowanych przez Lizbonę. To największa różnica od prawie 10 lat. Warto także przypomnieć, że Portugalia ma rating spekulacyjny, a Włochy inwestycyjny. Rynek, jednak wycenia to zupełnie inaczej.

Nie ma także pozytywnych informacji z rynku ropy naftowej. Sprawujący dotychczas władzę Nicolas Maduro wygrał niedzielne wybory w Wenezueli. Oznacza to, że niedoinwestowany przemysł wydobywczy będzie pogłębiać swoją zapaść, a to z kolei sygnał do dalszych wzrostów cen ropy naftowej lub przynajmniej utrzymania jej bardzo wysokich cen.

Silny dolar i rosnące ceny surowców energetycznych to mieszanka wybuchowa dla walut krajów rozwijających się. Dotyczy to zwłaszcza tych, których kraje mają wysoki deficyt na rachunku obrotów bieżących a dodatkowo finansują się w USD. Turecka lira osiągnęła dziś nowe historyczne rekordy słabości. Para USD/TRY osiągnęła dziś poziom 4,56, czyli dolar był najdroższy w historii w relacji do liry.

W ciągu miesiąca straty niektórych walut EM wyglądają już spektakularnie. Argentyńskie peso straciło 17 proc. a turecka lira 10 proc. do dolara. Brazylijski real, polski złoty, meksykańskie peso czy węgierski forint to spadki w granicach 7-8 proc. Poza kwestiami globalnymi każdy kraj ma swoje lokalne problemy. Argentyna wpadła w poważne problemy finansowe ze względu na niedostateczną liczbę reform i zachłyśnięcie się wcześniejszym napływem kapitału, a Turcja za mocno stymuluje lokalną gospodarkę. Waluty naszego regionu, czyli forint czy złoty, czują z kolei słabość euro i hipotetyczne problemy związane z Włochami. Może to pogarszać sytuację finansową i kondycję gospodarczą całej Unii w kolejnych kwartałach.

Na razie nie widać sygnałów by bieżąca sytuacja miała ulec wyraźnej zmianie. Ryzyka związane z Włochami, sytuacja na rynku surowców energetycznych oraz presja na rynki wschodzące prawdopodobnie będą utrzymywać bieżące trendy w kolejnych dniach.

Złoty nadal pod presją

GUS opublikował o godz. 10:00 dane o produkcji przemysłowej z Polski. Odczyty za kwiecień były bardzo dobre. Wynik na poziomie 9,3% r/r przekroczył szacunki rynkowe (8,5%). Warto jednak pamiętać, że ilość dni roboczych była o jeden większa w tym roku w porównaniu do zeszłego. Dodatkowo mamy kwestię innego kalendarza świąt, co także zaburza nieco odczyty. Według GUS po wyrównaniu sezonowym danych odczyt za kwiecień był na poziomie 5,9% r/r, co można uznać za wynik przyzwoity i zgodny z trendem ostatnich miesięcy.

W przypadku silnych czynników zewnętrznych (szczegóły w poprzednich akapitach) dane krajowe rzadko wywołują poważniejsze zmiany na złotym. Cały czas wydaje się więc, że krajowa waluta będzie pod presją wydarzeń we Włoszech, wysokich cen ropy oraz silnego dolara. To będzie utrudniać wykreowanie jakiegoś ruchu aprecjacyjnego na PLN, natomiast w przypadku pogłębienia się bieżących trendów może oznaczać nowe szczyty na euro, dolarze czy franku w relacji do złotego.


Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

Polskie ceny i kurs wzrostowy Bitcoina

2019-06-17 15:10:41

Forum w Sintrze na celowniku rynków

2019-06-17 11:53:42

Nerwowość w obozie gołębi

2019-06-17 11:43:35

Tik tak, tik tak

2019-06-17 10:43:25

DM BOŚ: TYGODNIK FX z dnia 14.06.2019

2019-06-17 09:02:12