Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:17:24 -6h
Tokio (Japonia) 23:17:24 +8h
Sydney (Australia) 00:17:24 +9h
Londyn (Anglia) 14:17:24 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

WIG20 w cieniu złotego

07.06.2018 07:51 czwartek
Środowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniosły sesję konsolidacji po ostatnich wzrostach. Dwa dni zwyżek z pierwszych sesji tygodnia lub trzy, jeśli policzyć przebieg sesji piątkowej, która zaczęła się nisko, a skończyła odrobieniem straty, były wystarczającym powodem, by WIG20 poszukał wyciszenia. Skonsolidowaniu wzrostów sprzyjały spokojne sesje na rynkach bazowych, gdzie zarówno Azja, Europa, jak i szykujące się do kolejnego rozdania rynki amerykańskie handlowały przy skromnych zmianach indeksów i pochodnych.

Właściwie jedyną zmienną, która sprzyjała kontynuacji zwyżek było dalsze osłabianie się dolara do innych walut i związane z tym umocnienie złotego. W istocie para USDPLN, tracąca w końcówce handlu na GPW około 0,7 procent, była elementem, z którym rynek warszawskich blue chipów szukał korelacji, ale w finale sesja skończyła się zwyżką WIG20 o ledwie 0,03 procent. 

Technika potwierdza konsolidacyjny obraz sesji
. Na wykresie WIG20 pojawiła się szpula o skromnym korpusie, z dwoma cieniami, którą klasycznie czyta się jako wskazanie rynku w równowadze. W alternatywnym odczytaniu wykres sygnalizuje niepewność rynku, co do dalszego kierunku i scenariusza. Druga interpretacja staje się godna uwagi, gdy uwzględni się zależność WIG20 od kondycji złotego i relacji dolara z walutami rynków wschodzących. 

Na wykresach walut z dolarem – od głównej pary EURUSD, na parach z walutami rynków wschodzących – nie brakuje ostrzeżeń, iż korekta siły dolara może dobiegać końca. Dziś bykom na euro pomogły jastrzębie sygnały z Europejskiego Banku Centralnego na temat zakończenia luzowania ilościowego, ale poprzednie impulsy osłabiające dolara zdają się już tracić na sile.

W skrócie rzecz ujmując wskazania płynące z dzisiejszego rozdania nie przesądzają o końcu zwyżek i zawierają w sobie sygnał, iż popyt ma powody, do podniesienia WIG20 w rejon 2341 pkt., gdzie zakończyło się poprzednie odbicie po fali spadkowej z rejonu 2650 pkt. w rejon 2192 pkt., ale ryzyka znane z okresu majowego osłabienia złotego, pozostają aktualne. Waluta jest zmienną, którą warto brać pod uwagę kreśląc optymistyczne scenariusze dla GPW, a zwłaszcza dla WIG20. 
 
Adam Stańczak
Analityk
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: