Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 08:23:41 -6h
Tokio (Japonia) 22:23:41 +8h
Sydney (Australia) 23:23:41 +9h
Londyn (Anglia) 13:23:41 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

DM BOŚ: TYGODNIK FX - 8 czerwca 2018 r

08.06.2018 15:03 piątek

Miniony tydzień przyniósł korektę dolara, która jednak zaczęła wytracać swój impet w jego końcówce. W piątek zauważalny był tryb risk-on (obawy o wojny handlowe, oraz oczekiwania związane z przyszłotygodniowym posiedzeniem FED). Inwestorzy obawiają się pogłębienia podziałów pomiędzy USA, a pozostałymi partnerami - potencjalne wojny handlowe mogą wprawdzie spowolnić globalny wzrost gospodarczy (ale w USA uderzy to na końcu). 

Co do FED, to jest dość prawdopodobne, że mediana na „wykresie kropek” przesunie się w stronę 4 podwyżek stóp łącznie w tym roku, chociaż nie można wykluczyć, że Jerome Powell będzie starał się być „ostrożny” w przekazie po drugim już zacieśnieniu polityki w tym roku. Niemniej na tle USA, oczekiwania wobec innych krajów wypadają słabo, na czym dolar mógłby ponownie zyskać.
 

Euro odbiło po tym jak udało się uniknąć scenariuszy przedterminowych wyborów parlamentarnych we Włoszech i Hiszpanii
. Niemniej populistyczny gabinet w Rzymie jeszcze zaznaczy się na rynkach, gdyż z pierwszych wypowiedzi premiera Conte’go wynika, że pomysły zmierzające do wzrostu nierównowagi w budżecie nadal są na agendzie działań rządu. 

Tym samym o wiele mocniejszym pretekstem do zwyżki euro stały się sygnały z Europejskiego Banku Centralnego, jakoby temat przyszłości programu QE miał być przedmiotem dyskusji na posiedzeniu 14 czerwca. Może być to pokłosie wyraźnego odbicia inflacji HICP w maju (do 1,9 proc. r/r).
 
Oczekiwania, co do podwyżki stóp w strefie euro poszły w górę – obecnie rynek daje aż 90 proc. temu, że do zacieśnienia polityki dojdzie najpóźniej do lipca 2019 r. Tyle, że tak obrót spraw daje też pole do potencjalnych rozczarowań w kontekście 14.VI. Niewykluczone, że konkrety dotyczące programu QE i tak poznamy dopiero podczas posiedzenia ECB w lipcu
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

Plik w formacie PDF [ 832.47Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: