Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:24:19 -6h
Tokio (Japonia) 23:24:19 +8h
Sydney (Australia) 00:24:19 +9h
Londyn (Anglia) 14:24:19 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

117

Rynki zachęcają Donalda Trumpa do kontynuacji wojny handlowej

11.06.2018 08:58 poniedziałek
W USA kończyliśmy tydzień z pustawym kalendarium. Rozpoczynał się jednak szczyt G-7, więc każda wypowiedź znajdowała natychmiast przełożenie na rynkach. Przed sesją w USA indeksy europejskie spadały po tym jak Donald Trump wystraszył graczy swoim tweetem skierowanym do Europejczyków, w którym stwierdzał „Znieście wasze taryfy i ograniczenia albo przygotujemy co najmniej takie same”. Odpowiedzi prezydenta Macrona również nie tworzyły dobrej atmosfery. 
 
  Wall Street rozpoczęła sesję od niewielkich spadków, ale w połowie sesji bez problemów byki przeniosły indeksy nad kreskę i niewielkimi zwyżkami tę sesję zakończyły (S&P 500 zyskał 0,31%). Jak widać Amerykanie zdecydowanie nie wierzą, że szczyt G-7 rozpocznie prawdziwą wojnę handlową. Mogą się bardzo rozczarować. 
 
  Im wyżej będą szły indeksy tym większe będzie prawdopodobieństwo prowadzenia wojny handlowej przez rozochoconego prezydenta USA
. Widać to było już w sobotę rano. Donald Trump opuścił wcześniej szczyt G-7, ale wydawało się, że w bólach zrodził się w miarę neutralny komunikat. 
 
  Co z tego, kiedy Trump zrujnował ten mikry wynik tweetując, że „ Poinstruowałem przedstawicieli USA, żeby nie zatwierdzili komunikatu po szczycie. Przypatrujemy się cłom na samochody zalewające rynek USA”. I tyle byłoby jeśli chodzi o porozumienie USA – UE. Ale być może gracze to też zlekceważą. Jak wszystkie słowa obecnego prezydenta USA. 
 
  GPW rozpoczęła piątkową sesję tak jak rozpoczęły ją inne giełdy europejskie – WIG20 szybko spadł tracąc niewiele mniej niż jeden procent. Podobnie jak na innych giełdach europejskich dość szybko zaczęło się odrabiania strat. Gracze nie wierzyli w to, że Donald Trump naprawdę chce rozpętać wojnę handlową z UE. 
 
  Jednak u nas próba odreagowania szybko zgasła. WIG20 zaczął się stabilizować jeden procent pod poziomem neutralnym. Dopiero w okolicy pobudki USA indeks zaczął się podnosić, ale robił to bardzo ślamazarnie i znowu obóz byków nie odniósł sukcesu. WIG20 stracił 0,91% zmniejszając skalę tygodniowej zwyżki.
 
  Rozpoczynamy tydzień banków centralnych, które powinny dyktować kierunek indeksów również u nas. Pamiętać jednak trzeba, że w piątek wygasa czerwcowa seria instrumentów pochodnych. Jak zwykle w takim tygodniu na rynku rządzą kontraktowcy i arbitrażyści, a reszta tylko się przygląda. 
 
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: