Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 08:24:50 -6h
Tokio (Japonia) 22:24:50 +8h
Sydney (Australia) 23:24:50 +9h
Londyn (Anglia) 13:24:50 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

BM Alior Bank - GPW Tygodniowy

11.06.2018 13:36 poniedziałek

Sytuacja rynkowa

W ubiegłym tygodniu sektorowo w gronie największych spółek uwagę zwracały spółki surowcowe i przetwórcze. Liderami zwyżek pozostają akcje KGHM i JSW. Konglomerat miedziowy mocno zyskiwał (+9,3%) na fali umacniających się cen miedzi, które wg. notowań na LME wzrosły w ciągu tygodnia o 6%.

Dodając do tego kwietniowo - majowe umocnienie USD korzyść dla spółki pozostaje jednoznaczna. Za wzrostem cen surowca stały negocjacje płacowe w największej kopalni na świecie należącej do BHP Billiton, zgodnie z doniesieniami to są najbardziej wygórowane żądania w historii kopalni. 

Nie dojście do porozumienia grozi strajkiem i zmniejszeniem podaży surowca
. Po stronie JSW stoi majowe i czerwcowe
umocnienie cen węgla koksującego i możliwa współpraca z Prairie Mining. Gorzej przez rynek mogą zostać odebrane ostatnie porozumienia płacowe zakładające wzrost funduszu płac o blisko 7%, wg. raportu za 2017 (raport jednostkowy) świadczenia na rzecz pracowników wyniosły 2,7 mld zł. co oznacza wzrost o blisko 190 mln zł. Nie zagraża to jednak płynności spółki, która za ten okres wykazała EBIT i przepływy operacyjne na poziomie blisko 3 mld zł.
 
Lepszy sentyment towarzyszył także spółkom paliwowym, które opublikowały dobre marże rafineryjne. Dla LOTOS to był drugi najwyższy wynik w tym roku (7,34 USD vs kwietniowa marża 7,45 USD), w przypadku PKNORLEN majowa marża rafineryjna 5,63 USD/bbl była najwyższa w tym roku.

Z otoczenia zewnętrznego spółkom może sprzyjać zmiana zwierzchnictwa politycznego z Ministerstwa Energii do Finansów i Rozwoju co zmniejsza ryzyko zaangażowania tych podmiotów w projekt energetyki jądrowej. Na topie nadal pozostają rodzimi producenci gier video, którzy umacniają swoją pozycję, również na rynkach zagranicznych. Za sprawą
piątkowej sesji najlepszy wynik w ubiegłym tygodniu osiągnął VIVID Games +32,5%
 
Więcej informacji w załączniku
 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 537.52Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: