Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:13:39 -6h
Tokio (Japonia) 04:13:39 +8h
Sydney (Australia) 05:13:39 +9h
Londyn (Anglia) 19:13:39 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

TYGODNIK FX z dn. 15/06/2018

15.06.2018 14:36 piątek

Miniony tydzień był udany dla dolara, który zyskał na szerokim rynku. Wsparciem była decyzja FED o kolejnej podwyżce stóp w tym roku, przesunięcie się mediany oczekiwań na kolejne dwa ruchy w tym roku (ale nie kosztem liczby podwyżek w 2019 r.), oraz lepsze projekcje makro.
 

Wprawdzie podczas konferencji prasowej Jerome Powell starał się być nieco ostrożny, ale jeżeli nadal będą napływać dobre dane (tak jak opublikowana w czwartek dynamika sprzedaży detalicznej), to FED może być trudno odejść od wyznaczonej sobie ścieżki podwyżek. 

Pewnym zagrożeniem może być wątek wojen handlowych, gdyż temat ten jest systematycznie eskalowany przez Biały Dom (piątkowa decyzja o wdrożeniu kolejny ceł na chińskie produkty może doprowadzić do zaprzepaszczenia dotychczasowych ustaleń).
 
Dla euro był to tydzień zawiedzionych oczekiwań, co w efekcie przełożyło się na czwartkową wyprzedaż
. Winę za to ponosi Europejski Bank Centralny, który wprawdzie podał, że program QE zakończy się do grudnia, ale przeciągnął w czasie potencjalny termin pierwszej podwyżki rujnując oczekiwania rynku, że może mieć ona miejsce około pół roku później. ECB dał do zrozumienia, że dojdzie do tego nie wcześniej, niż po lecie 2019 r., ale podczas konferencji prasowej Mario Draghi
przyznał, że raczej nie będzie to wrzesień. 

Obniżone zostały prognozy dla wzrostu gospodarczego w tym roku, a szef ECB wspominał o utrzymujących się ryzykach. Cieniem na notowaniach mogą w najbliższym czasie położyć się narastające nieporozumienia pomiędzy niemieckimi partiami CSU i CDU, które stanowią trzon rządu Angeli Merkel.
 
Funt w ostatnich dniach nieco odbił, po tym jak kluczowe głosowania w parlamencie nt. ustaw dotyczących Brexitu pokazały, że premier May może jeszcze liczyć na popierającą ją większość, chociaż odbywa się to za cenę ustępstw. Wątek głosowań i ustaleń z Unią Europejską będzie ciągnął się dalej, co może przynosić emocjonalne wahania notowań. W najbliższy czwartek odbędzie się kluczowe posiedzenie Banku Anglii, które jednak może doprowadzić do przeszacowania oczekiwań na kolejne podwyżki stóp (niewielkie szanse na sierpień).
 
Więcej informacji w załączniku
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 837.24Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: