Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 16:07:51 -6h
Tokio (Japonia) 06:07:51 +8h
Sydney (Australia) 07:07:51 +9h
Londyn (Anglia) 21:07:51 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Czy lokaty długoterminowe są sposobem na zysk? Sprawdzamy

19.06.2018 12:19 wtorek

Intratne kontrakty i wzmożone zainteresowanie ofertą przełożyły się na bardzo dobre wyniki finansowe w firmie? Jeżeli przedsiębiorstwo dysponuje wolnym kapitałem, rozważ ulokowanie go w bezpieczne instrumenty finansowe. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się lokaty długoterminowe – sprawdź, jak duży zysk pozwolą wypracować.

Chociaż lokaty długoterminowe kojarzone są przede wszystkim z ofertą dla klientów indywidualnych, tego rodzaju produkty bankowe dedykowane są również przedsiębiorstwom. Działają na identycznej zasadzie, pozwalając wypracować zysk uzależniony od obowiązującego oprocentowania.

Lokaty długoterminowe – ile można na nich zarobić?


Zysk z lokat długoterminowych uzależniony jest w dużej mierze od oprocentowania. Problem w tym, że od kilku lat utrzymuje się ono na dość niskim poziomie, co wynika z niskich stóp procentowych niezmieniających się od kilku lat. Każe to sądzić, iż lokaty nie są najlepszym sposobem na pomnażanie nadwyżki finansowej.

Warto jednak mieć świadomość, że lokaty długoterminowe pozwalają osiągnąć zadowalające zyski. Trzeba tylko skorzystać z odpowiedniej oferty banku – tak, by oprocentowanie było wyższe niż standardowe 1,0-1,5%.

Przykład 1. Załóżmy, że na 12-miesięczną lokatę standardową (oprocentowanie 1,2%) przeznaczasz 25 000 zł. Na koniec trwania umowy wysokość wypracowanych odsetek wyniesie ok. 240 zł netto.

Przykład 2. Załóżmy, że korzystasz z Lokaty Długoterminowej dla firm dostępnej w ofercie Toyota Banku. 12-miesięczna umowa i oprocentowanie na poziomie 2,10% sprawia, że przy depozycie 25 000 zł wysokość odsetek wyniesie ok. 420 zł netto.


Nie decyduj się zatem na przypadkową ofertę, lecz poszukaj najkorzystniejszej lokaty – takiej, która charakteryzuje się dość wysokim oprocentowaniem.

 

Oprocentowanie to nie wszystko?


Zysk z lokaty długoterminowej nie zależy wyłącznie od oprocentowania, choć faktycznie jest to jeden z głównych parametrów. Istotną rolę odgrywają również takie czynniki jak:

 

  •     wysokość depozytu – im jest on większy, tym od wyższej kwoty naliczane są odsetki
  •     częstotliwości kapitalizacji odsetek – im zachodzi ona częściej, tym większy zysk (z powodu działania mechanizmu procenta składanego).


Znaczenie mają także dodatkowe warunki do spełnienia, np. konieczność posiadania konta bankowego. Nie ma nic w tym złego, jeśli bank nie pobiera opłat miesięcznych za prowadzenie rachunku firmowego. Jeżeli opłaty są pobierane, wówczas faktyczny zysk z lokaty długoterminowej należy pomniejszyć o wysokość należnych prowizji na rzecz banku.

 

Lokaty długoterminowe – czy to się opłaca?


Chcąc odpowiedzieć na pytanie związane z opłacalnością lokat długoterminowych, należy wziąć pod uwagę indywidualne oczekiwania oraz potrzeby.

Zanim wybierzesz lokatę i podpiszesz umowę, zadaj sobie kilka pytań – jako przedsiębiorca:

 

  •     czy w najbliższym czasie nie planujesz inwestycji wymagającej sporych nakładów finansowych?
  •     na jak długi czas możesz pozwolić sobie na „zamrożenie” wolnego kapitału?
  •     czy w razie nieprzewidzianych wydatków będziesz w stanie pokryć je z innych środków?


Jeżeli masz pewność, że przez dłuższy czas (np. 12 miesięcy) nie będziesz potrzebować zgromadzonej nadwyżki finansowej, lokata długoterminowa to dobre rozwiązanie. Jeśli natomiast nie jesteś w stanie przewidzieć na ten moment sytuacji finansowej, część środków wpłać na konto oszczędnościowe lub trzymaj na oprocentowanym rachunku firmowym. Dzięki temu – w razie nieoczekiwanych wydatków – nie trzeba będzie zrywać lokaty i tracić wypracowanych odsetek.

Jeśli lokata nie przekonuje Cię z powodu zbyt małego zysku, pamiętaj o innych jej zaletach. To bezpieczny produkt bankowy, który daje gwarancję ochrony kapitału oraz przynosi pewny zarobek:

 

  •     depozyt wypłacany jest w całości – nie ma tutaj żadnego ryzyka, ponieważ nawet w przypadku upadłości banku, pieniądze wypłaca Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG)
  •     niezależnie od kwoty depozytu oraz czasu trwania lokaty otrzymujesz wypracowane odsetki.


Lokaty długoterminowe warto założyć, mimo że nie zapewniają pokaźnych zysków. Dają jednak przedsiębiorcy znacznie więcej – to możliwość bezpiecznego przechowywania środków, na które nie ma wpływu sytuacja na rynku finansowym. Nie istnieje tutaj ryzyko związane z utratą kapitału, jak w przypadku funduszy inwestycyjnych czy akcji. Wpłacając nadwyżkę finansową, przedsiębiorca ma pewność, że otrzyma ją w całości – powiększoną o wypracowane odsetki.

 

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: