Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 15:01:18 -6h
Tokio (Japonia) 05:01:18 +8h
Sydney (Australia) 06:01:18 +9h
Londyn (Anglia) 20:01:18 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

151

Złoto i złoty w odwrocie

21.06.2018 11:57 czwartek
Posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego było powodem by odświeżyć temat franka. Poza deklaracjami gotowości nic się jednak nie wydarzyło. Złoto i złoty tracą po ostatniej decyzji FED-u.
 
Frank jest wysoko wyceniany
 
Szwajcarski Bank Narodowy jak mantrę powtarza tą kwestię od lat używając różnych określeń na poziom przewartościowania. Działania jakie są w tym celu podejmowane to utrzymywanie rekordowo niskich stóp procentowych. Problem w tym, że Szwajcarów głównie interesuje relacja franka do euro. Osłabianie go względem waluty, którą EBC również stara się osłabić nie jest zatem wcale łatwym zadaniem. 

Na posiedzeniu utrzymano rekordowo niskie stopy procentowe
. Padła również deklaracja o możliwej bezpośredniej interwencji walutowej. Biorąc jednak pod uwagę, że frank od szczytów z ostatnich tygodni stracił, po zamieszaniu we włoskiej polityce oraz wojnie handlowej, na wartości już ponad 4% pojawia się pytanie kiedy ta interwencja miałaby nastąpić.
 
Złoto w odwrocie
 
Cena złota wyrażona w dolarach osiągnęła najniższy poziom od pół roku. Analitycy wskazują, że powodem są rosnące stopy procentowe w USA. Na rynku zdaniem inwestorów może się zacząć epoka wyższych stóp zwrotu zatem trzymanie środków w złocie nie jest optymalną decyzją.

Skoro można będzie na obligacjach zarobić kilka procent w skali roku może się okazać to znacznie atrakcyjniejszą możliwością niż trzymanie zamrożonych środków w złocie. Warto zwrócić z kolei uwagę, że cena złota jest wyrażana w dolarach w rezultacie przez ostatnie umocnienia amerykańskiej waluty cena wyrażona w innych walutach wcale nie jest taka niska.
 
Lepsze dane z Polski
 
Dzisiaj o godzinie 10:00 poznaliśmy dane na temat wzrostu sprzedaży detalicznej. Rośnie ona o 7,6% w skali roku to o ponad 1% więcej niż oczekiwali analitycy. Dane te nie były jednak wystarczająco ważne by wpłynąć na notowania złotego przytłoczonego przez niepokoje na rynkach światowych. W rezultacie złoty dalej traci. Euro przekroczyło dzisiaj 4,33 zł, frank 3,77 zł, dolar 3,76 zł z kolei funt 4,93 zł.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:00 - Wielka Brytania - decyzja w sprawie stóp procentowych,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.,

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: