Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 18:07:08 -6h
Tokio (Japonia) 08:07:08 +8h
Sydney (Australia) 09:07:08 +9h
Londyn (Anglia) 23:07:08 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Tygodnik FX

02.07.2018 08:52 poniedziałek

Za nami okres ponownego umocnienia dolara, chociaż nie wynikający bynajmniej z publikacji lepszych danych makro, a bardziej z faktu, że USD poprzez kanał w postaci obligacji rządu USA stal się jedną z atrakcyjniejszych bezpiecznych przystani przy cały czas eskalującym globalnym ryzyku. 

Zamieszanie wokół chińskiego juana dodatkowo przeceniło bardziej ryzykowne aktywa w relacji z USD. Przyszły tydzień będzie ważny ze względu na kluczowe dane (indeksy ISM, oraz dane Departamentu Pracy), ale i też zapiski z ostatniego posiedzenia FED (w czwartek), czy też ewentualne negocjacje z Chińczykami (wzajemne cła na towary o wartości 50 mld USD wchodzą w życie 6 lipca). 

Przecenić dolara mogłaby kombinacja słabszych danych makro z USA (przełożenie na oczekiwania wobec polityki FED) i spadku globalnego ryzyka (jakiś przełom w temacie wojen handlowych).
 

Euro wypadło mieszanie, ale z przewagą zwyżek, chociaż dane makro zaskakiwały na plus, a informacje spływające z Niemiec raczej zdają się dawać szanse utrzymaniu koalicji CDU-CSU. Szczyt Unii Europejskiej pozwolił na wypracowanie kompromisu w temacie zmian w polityce imigracyjnej, co może zmniejszyć napięcia polityczne
. Kluczową publikacją makro były szacunki dotyczące czerwcowej inflacji, tu jednak pozytywnej niespodzianki nie było. Sentyment mogłyby poprawić plotki nt. poprawy relacji handlowych USA-UE, chociażby rezygnacja z planów wprowadzenia ceł na import europejskich aut do USA.
 
Bilans dla funta wypadł słabo za sprawą rosnących obaw, co do rozwoju scenariusza Brexitu. Skoro Unia Europejska coraz częściej zarzuca opieszałość rządowi Theresy May, to czy październikowy termin można uznać za wiarygodny, skoro może być to też ostatni deadline dla zawarcia porozumienia? Ryzyko Brexitu bez porozumienia rośnie, co przekłada się na coraz gorsze nastroje w firmach (ograniczenia w paneuropejskich inwestycjach zaczną negatywnie przekładać się na gospodarkę). W takim klimacie trudne może być budowanie oczekiwań na podwyżkę stóp przez BOE w sierpniu.
 
Bezpiecznie przystanie (frank i jen) nadal były w cenie za sprawą eskalacji obaw dotyczących wojny handlowej w relacji USA-Chiny. Widoczne osłabienie juana zwiększyło obawy, że możemy być świadkami także wojny walutowej. Presja na CHF i JPY nie była jednak aż tak wyraźna, co może być sygnałem, że trend się odwróci przy pierwszych sygnałach zmiany
globalnego sentymentu.

Więcej informacji w załączniku
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
Marek Rogalski
Główny Analityk Walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 761.17Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: