Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 15:12:47 -6h
Tokio (Japonia) 05:12:47 +8h
Sydney (Australia) 06:12:47 +9h
Londyn (Anglia) 20:12:47 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Polacy wydają coraz więcej na zakupy za granicą

02.07.2018 14:28 poniedziałek

Polacy mieszkający stosunkowo blisko granicy przekonują się do zakupów w sąsiednich krajach. Jak wynika ze statystyk, z roku na rok zwiększa się liczba osób przekraczających przejścia graniczne, a wraz z nią rośnie suma, jaką każdorazowo wydajemy poza Polską.

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w IV kwartale 2017 r. granicę Polski rodacy przekroczyli ok. 27,5 mln razy. Jeszcze większy ruch zaobserwowano wśród obcokrajowców, którzy linię graniczną z Polską przecinali 40,1 mln razy.

Największą frekwencją wśród Polaków cieszyły się przejścia graniczne z Niemcami. Stanowiły one 40,1 proc. całości. Rodacy chętnie udawali się też do Czech i na Słowację. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się kraje wschodnie – Rosja, Białoruś, Litwa czy Ukraina.

Polak coraz bardziej rozrzutny

Jak wskazują statystyki, wyjazd za granicę bardzo często wiąże się z zakupami. Szacunkowa wartość towarów i usług zakupionych przez mieszkańców Polski na obczyźnie w 2017 r. wyniosła 20,1 mld zł. To o 6,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Podobne wzrosty odnotowano u obcokrajowców przyjeżdżających do Polski. We wspomnianym okresie wydali oni ok. 41,5 mld zł, czyli o 6,2 proc. więcej, niż w 2016 r.

Dane jeszcze wyraźniej wskazują na tendencję wzrostową, jeżeli weźmiemy pod uwagę czwarty kwartał 2017 r. Polacy przeznaczyli w tym okresie na zagraniczne wojaże w sąsiednich państwach 4,4 mld zł, czyli o 7,6 proc. więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Po paliwo na wschód

Mieszkańcy Polski podróżujący poza granice Unii Europejskiej, czyli przede wszystkim do krajów wschodnich, najwięcej pieniędzy przeznaczają na zakup towarów nieżywnościowych, głównie paliwa. Powodem są oczywiście niższe ceny. Sporą popularnością cieszą się również napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Znacznie mniej osób decyduje się na zakup żywności i napojów bezalkoholowych.

W krajach Unii Europejskiej Polacy najczęściej wydają pieniądze na usługi (44 proc.) i towary nieżywnościowe (37 proc.). Pożywienie i napoje bezalkoholowe stanowią zaledwie 14 proc. wszystkich wydatków.

Podobne zachowania można zaobserwować wśród obcokrajowców, którzy przekraczają wewnętrzną granicę Unii Europejskiej. W Polsce najwięcej pieniędzy przeznaczają na towary nieżywnościowe (ok. 57 proc.). Nieco mniej na usługi (13 proc.), żywność i napoje bezalkoholowe (13 proc.).

Zakupy po sąsiedzku

Badania przeprowadzone w IV kwartale 2017 r. wykazują, że osoby mieszkające stosunkowo blisko granicy są najliczniejszą grupą, która decyduje się na jej przekroczenie. Aż 69,6 proc. cudzoziemców i 70,6 proc. Polaków pokonujących lądową granicę Polski było mieszkańcami miejscowości zlokalizowanych maksymalnie 50 km od przejścia granicznego. 50,7 proc. cudzoziemców i 57 proc. rodaków mieszka jeszcze bliżej – do 30 km od granicy.

Większość osób podróżujących za granicę w celach zakupowych ogranicza się do miejsc zlokalizowanych maksymalnie 50 km od przejścia granicznego. Odsetek ten jest wysoki (89,6 proc.) w przypadku granicy zewnętrznej UE, natomiast w przypadku granicy wewnętrznej spada do 65,2 proc. Oznacza to, że w ramach Unii Europejskiej jesteśmy skłonni do nieco dalszych podróży.

Nie trać na wymianie walut

Planując zakupy za granicą, warto wcześniej wymienić walutę. W przypadku większych sum może to zaowocować sporymi oszczędnościami, szczególnie jeżeli skorzystamy z usług kantoru internetowego, który oferuje atrakcyjniejsze kursy od banków i tradycyjnych odpowiedników.

Wymianę walut po korzystnym kursie umożliwia m.in. portal finansowy Cinkciarz.pl. Wymieniając tam np. 1000 euro, możemy zaoszczędzić nawet 231 zł w porównaniu z kursem tradycyjnego banku (kurs z dnia 20.06.2018 r.).

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: