Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:46:33 -6h
Tokio (Japonia) 12:46:33 +8h
Sydney (Australia) 13:46:33 +9h
Londyn (Anglia) 03:46:33 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Burzliwy przebieg notowań funta

10.07.2018 12:15 wtorek
Kluczowe informacje z rynków:
 
WIELKA BRYTANIA: Boris Johnson (szef MSZ) ogłosił wczoraj swoją rezygnację w proteście przeciwko przyjęciu przez rząd bardziej łagodnej linii Brexitu w negocjacjach z Unią Europejską. Dzień wcześniej z rządu odeszło trzech ministrów, w tym David Davis. Premier Theresa May mianowała na jego miejsce Jeremy’ego Hunt’a. 

Przedstawiciele frakcji zwolenników „twardego Brexitu” w Partii Konserwatywnej zapewnili jednak wczoraj wieczorem, że nie będą na razie podważać przywództwa May. Tymczasem opublikowana we wtorek o godz. 10:30 dynamika produkcji przemysłowej za maj przyniosła rozczarowanie (spadek do 0,8 proc. r/r z 1,6 proc. r/r po korekcie w kwietniu, oraz przy prognozie 1,9 proc. r/r). Opublikowano też (po raz pierwszy) miesięczną dynamikę PKB, która wypadłą zgodnie z oczekiwaniami.
 
TURCJA: Prezydent Erdogan, który zyskał też uprawnienia premiera odwołał wczoraj wieczorem Mehmeta Simseka z funkcji wicepremiera, oraz szefa resortu finansów i skarbu, mianując na jego miejsce swojego zięcia Berata Albarayraka
. Jednocześnie wydał dekret skracający kadencję członków banku centralnego z 5 do 4-lat, oraz pozwalający mu na ich samodzielną nominację. Obecny szef Banku Turcji nie będzie miał też możliwości ubiegania się o ponowną kadencję, oraz możliwości wpływu na wybór swoich zastępców.
 
CHINY: Opublikowana w nocy inflacja CPI za czerwiec wyniosła 1,9 proc. r/r (jak oczekiwano), a inflacja PPI przyspieszyła do 4,7 proc. r/r (szacowano 4,5 proc. r/r).
 
WĘGRY: Inflacja CPI wypadła w czerwcu na poziomie 3,1 proc. r/r wobec 2,8 proc. r/r. Nie sprawdziły się plotki, że może ona przekroczyć szacunki (3,1 proc. r/r).
 
NORWEGIA: Odnotowano wyraźne przyspieszenie inflacji CPI w czerwcu (do 2,6 proc. r/r z 2,3 proc. r/r, przy prognozie 2,4 proc. r/r). Niemniej bazowa CPI spadła do 1,1, proc. r/r z 1,2 proc. r/r (jak szacowano).
 
EUROSTREFA: Indeks ZEW w Niemczech spadł w lipcu do -24,7 pkt. z -16,1 pkt. przy szacunkach -18,2 pkt., pokazując tym samym rosnące obawy przed skutkiem wojen handlowych.

Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

 

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 464.27Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: