Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 00:30:23 -6h
Tokio (Japonia) 14:30:23 +8h
Sydney (Australia) 15:30:23 +9h
Londyn (Anglia) 05:30:23 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Mocny start trzeciego kwartału

22.08.2018 10:12 środa

Publikacja danych GUS o sprzedaży detalicznej podsumowuje lipiec w polskiej gospodarce. Miesiąc bardzo udany pomimo nienajlepszego początku. Utrzymanie tego tempa zależy od kondycji światowej gospodarki.  

Według danych GUS wzrost sprzedaży detalicznej w lipcu wyniósł 9,3% r/r – mniej niż w czerwcu (10,3%), ale więcej niż oczekiwał rynek (8,3%). W cenach stałych wzrost wyniósł 7,1% r/r. Pokazuje to, że choć przejściowo sprzedaż w cenach bieżących rośnie dzięki wyższej inflacji (najwyższy wzrost cen sprzedaży od lutego 2017), trend wzrostu faktycznego popytu pozostaje bardzo stabilny, oscylując wokół 7% przez ostatnich 16 miesięcy. 

Konsumpcja prywatna wspierana jest przez bardzo korzystną – z punktu widzenia pracownika – sytuację na rynku pracy. Co prawda wzrost wynagrodzeń o 7,2% r/r był nieco niższy od oczekiwanego, jednak roczny przyrost tzw
. funduszu płac (wzrost wynagrodzeń oraz zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw) wyniósł 10,9% i utrzymał się na dwucyfrowym poziomie dwunasty raz z rzędu. Systematyczny wzrost dochodów zwiększa pewność gospodarstw domowych, co przekłada się na wzrost konsumpcji.  
 
Wcześniej poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej, które okazały się lepsze od oczekiwań. Wzrost produkcji o 10,3% r/r był najmocniejszy od października ubiegłego roku pomimo wyższej bazy odniesienia niż w czerwcu (w lipcu 2017 produkcja wzrosła o 6,3% r/r, zaś w czerwcu 2017 o 4,4% r/r). Jak na razie zatem złowieszczy spadek indeksu PMI nie znalazł przełożenia na twarde dane. 

W danych o produkcji widać mocny trend, wzrost za ostatnie 6 miesięcy wynosi średnio 6,8% r/r, wyraźnie powyżej średniej dla obecnej dekady (+5,1% r/r). Wyraźne ożywienie kontynuowane jest też w budownictwie – niższa dynamika produkcji (+18,6% r/r w lipcu wobec +24,8% r/r w czerwcu) to efekt mocnego przyspieszenia w połowie ubiegłego roku. Tym samym również strona podażowa gospodarki jak na razie trzyma się mocno.
 
Niechybnie w krótkim terminie największym zagrożeniem dla koniunktury w Polsce jest ochłodzenie w globalnej gospodarce. Ta do tej pory radziła sobie nie najgorzej, jednak w lipcu obserwowaliśmy dość powszechne spadki indeksów PMI. Dlatego warto zwrócić uwagę na publikacje pierwszych indeksów PMI za sierpień, które będą mieć miejsce w dniu jutrzejszym, szczególnie te dla Europy Zachodniej.
 
dr Przemysław Kwiecień CFA
Główny Ekonomista XTB 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: