Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 23:34:38 -6h
Tokio (Japonia) 13:34:38 +8h
Sydney (Australia) 14:34:38 +9h
Londyn (Anglia) 04:34:38 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

DM BOŚ: TYGODNIK FX - 31.08.2018

03.09.2018 08:15 poniedziałek

To nie był jednoznaczny tydzień dla dolara. Amerykańska waluta w relacjach G-1-0 zyskała mocniej tylko wobec AUD i NZD, a na pozostałych straciła. Najbardziej wobec franka i funta, które znalazły się na fali za sprawą kolejnych spekulacji nt. Turcji (frank), oraz zaskakującej wypowiedzi szefa unijnych negocjatorów nt. Brexitu (funt). 


Tym podczas trzeciego tygodnia korekty, była ona już nieco płytsza, co może dawać preteksty do odbicia. Zwłaszcza, że pojawiły się lepsze od oczekiwań odczyty makro z USA (indeks Conference Board, czy też dynamika PKB za II kwartał były najlepsze od lat). W przyszłym tygodniu wsparciem dla dolara może stać się powrót obaw o relacje handlowe USA-Chiny (Trump chce przyspieszenia prac nad wdrożeniem ceł na 200 mld USD, co sprawia, że ważną datą staje się 7 września, kiedy to kończą się społeczne konsultacje na ten temat)
. Poznamy też odczyty ISM (wtorek i czwartek), oraz dane z rynku pracy (piątek).  Rynek będzie też pomału pozycjonować się pod kolejną podwyżkę stóp procentowych (posiedzenie FED wypada 26.09).
 
Euro zyskało do większości walut, ale ruchy były symboliczne. W obszarze G-10 ponad 1 proc. zwyżki przypada na relacje EURAUD i EURNZD, a pozostałe zmiany są poniżej 0,5 proc. Wspólna waluta straciła wobec funta i franka. Ciężarem jest wątek turecki, ale na razie zaznacza się to głównie w relacji EURCHF.
 
Teraz kluczowe może być jak potoczy się dalej scenariusz ewentualnej pomocy finansowej dla Ankary, na razie temat ten pozostaje mglisty, chociaż w najbliższych dniach turecki minister finansów ma zaplanowane spotkania w Europie. Niemniej, jeżeli sytuacja zacznie się wymykać spod kontroli, to wzrośnie nerwowość w notowaniach europejskich banków, oraz wokół wspólnej waluty. 

W tle mamy też Włochy, gdzie istnieje ryzyko, iż nowy rząd zdecyduje się na wyraźniejsze zwiększenie wydatków w przyszłorocznym budżecie, niezależnie od zapewnień ministra finansów, że do tego nie dojdzie. W piątek członek ECB, Ewald Nowotny przyznał, że wątek włoski nie powinien mieć większego wpływu na harmonogram działań Banku w temacie planów zaostrzenia polityki. 

Tyle, że opublikowane w piątek szacunki inflacji HICP za sierpień wypadły poniżej oczekiwań – cofniecie do 2,0 proc. r/r z 2,1 proc. r/r, oraz do 1,0 proc. r/r z 1,1 proc. r/r dla bazowej HICP. Przyszły tydzień przyniesie odczyty oficjalnych PMI za sierpień, a także dane z Niemiec nt. dynamiki zamówień w przemyśle, oraz produkcji przemysłowej. Nadmiernych rewelacji na należy się spodziewać. Euro może znaleźć się pod presją spadkową.
 
...Więcej informacji w załączniku
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 840.62Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: