Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 17:04:25 -6h
Tokio (Japonia) 07:04:25 +8h
Sydney (Australia) 08:04:25 +9h
Londyn (Anglia) 22:04:25 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Podsumowanie czwartku ? dużo ważnych tematów

14.09.2018 08:07 piątek
Czwartek obfitował w wiele interesujących informacji, które warte są kilku zdań komentarza. Niemniej wspólny mianownik jest jeden – dalsze osłabienie dolara, do którego przyczyniły się też słabsze dane nt. sierpniowej inflacji CPI (spadek do 2,7 proc. r/r, a wskaźnika bazowego do 2,2 proc. r/r). 

Popołudniu dolar zaczął jednak odbijać do czego przyczyniły się słowa Trumpa, którego zdaniem rynek źle zrozumiał słowa jego doradcy ekonomicznego, a USA „nie są pod presją”, aby porozumieć się z Chinami, tylko odwrotnie i to większą inicjatywą powinien wykazać się teraz Pekin. 

Poza tym mieliśmy „odważny” ruch ze strony Banku Turcji, który wbrew „zaleceniom” Erdogana zdecydował się podnieść główną stopę procentową aż o 625 p.b. do 24 proc., co doprowadziło do umocnienia tureckiej liry i być może pozwoli ustabilizować jej notowania na jakiś czas (o ile nie zaczną szybciej wypływać złe informacje nt
. tureckich banków). Niemniej ruch na TRY nieco wsparł sentyment wokół walut naszego regionu.

Istotnym wydarzeniem były informacje z Europejskiego Banku Centralnego , które pomogły notowaniom euro – rewizja prognoz PKB na lata 2018-19 okazała się minimalna (o 0,1 p.b.), a szacunki inflacji pozostały niezmienione. Jednocześnie Draghi podczas konferencji prasował dał do zrozumienia, że ryzyka dla gospodarki pozostają „zasadniczo zrównoważone”.

Przekaz z ECB okazał się jednak nie być tak „gołębi”, jak sugerowałyby to wczorajsze spekulacje Bloomberga powołującego się na swoje źródła. Dzisiaj odbyło się też posiedzenie Banku Anglii  - decydenci byli jednomyślni w utrzymaniu stóp na obecnym poziomie, a w komunikacie zwrócono uwagę na ryzyka związane z Brexitem. Niemniej funt zyskał, do czego przyczyniły się informacje, jakoby Londyn i Bruksela ściśle współpracowały nad rozwiązaniem spornego tematu granicy pomiędzy dwoma Irlandiami.
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: