Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 02:59:31 -6h
Tokio (Japonia) 16:59:31 +8h
Sydney (Australia) 17:59:31 +9h
Londyn (Anglia) 07:59:31 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Złoty mocniejszy po FED

27.09.2018 07:57 czwartek
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN po tym jak wczorajszy FED nie zdołał wygenerować wsparcia dla dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2718 PLN za euro, 3,6405 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7665 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7920 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,262% w przypadku obligacji 10-letnich.
 
Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku walutowym było zakończenie posiedzenia FED, które wypadło ostatecznie blisko z oczekiwaniami. FOMC podwyższył stopy o 25 pb. sygnalizując jeszcze jeden ruch w tym roku oraz trzy kolejne w 2019r. Najwięcej emocji wzbudziło usunięcie z komunikatu odniesienia dot. akomodacyjnej polityki FED. W wystąpieniu po posiedzeniu Powell nadmienił jednak, iż pomimo zmian w komunikacie polityka FED pozostaje na „obranym kursie”
. Zakończenie posiedzenia FED podbiło zmienność wokół dolara, gdzie eurodolar przetestował ponownie okolice 1,18 USD, aby w kolejnych godzinach zejść do aktualnych 1,17173 USD. 

W szerszym ujęciu wydaje się, iż wczorajsze decyzje i komunikat FED mogą stanowić jednak wsparcie dla USD w średniej perspektywie. Z drugiej strony wydaje się, iż głównym elementem spekulacji jest obecnie EBC i perspektywy terminu zacieśniania polityki monetarnej w Strefie Euro. Brak momentalnego rozegrania mocniejszego USD został wykorzystany przez walut EM, które kontynuują odbicie. Złoty sforsował wsparcie na 4,28 EUR/PLN, co pozwoliło na lokalny test okolic 4,26 PLN. W dalszym ciągu kluczowym tematem dla PLN pozostaje rynek bazowy.
 
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku inwestorzy bedą analizowali wczorajszy FED, a kalendarz makro na dziś zawiera m.in. inflację z Niemiec, finalny odczyt PKB z USA oraz popołudniowy pakiet danych z tego kraju (m.in. zamówienia na dobra trwałe). Dodatkowo mamy dziś parę wystąpień bankierów centralnych jak Draghi (EBC) czy Carney (BoE).
 
Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN sforsował wsparcie w rejonie 4,28 PLN co sygnalizuje potencjakne zejście do strefy 4,2450-4,26 PLN. 
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: