Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 22:03:54 -6h
Tokio (Japonia) 12:03:54 +8h
Sydney (Australia) 13:03:54 +9h
Londyn (Anglia) 03:03:54 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

149

Szalony FED. Gwałtowny spadek na złocie

11.10.2018 12:36 czwartek
Kampania uzupełniająca do Kongresu zachęciła Donalda Trumpa do mocniejszych wypowiedzi na temat polityki FED. Na rynku ropy naftowej coraz więcej silniejszych bodźców a cena surowca gwałtownie skacze.
 
Trump krytykuje FED
 
To, że prezydent USA nie jest fanem polityki rezerwy federalnej wiedzieliśmy od dawna. Dotychczas jednak wyrażał się w znacznie bardziej stonowany sposób. Określenie szalona nie znajdowało się w użyciu. Krytyka dotyczyła oczywiście zacieśniania polityki monetarnej. Działania te zdaniem prezydenta już teraz są za mocne. Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na fakt, że rynki oczekują kolejnej podwyżki jeszcze w grudniu. 

Od początku serii podwyżek w USA stopa procentowa wzrosła już o 2%, a Unia Europejska wciąż nie rozpoczęła podnosić stóp
. Część analityków zwraca uwagę, że zaostrzenie retoryki może być wynikiem nie tyle presji na nie podnoszenie stóp w grudniu, ale próbą budowy silniejszego wizerunku w trakcie wyborów uzupełniających do kongresu. Gdyby miało nie dojść do podwyżki w grudniu należałoby się spodziewać wyraźnej przeceny dolara.
 
Czarne złoto znów traci
 
Po gwałtownych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu września i października przyszedł czas na korektę. W ciągu jednego tylko dnia ropa straciła na wartości aż 3,5 dolara za baryłkę. Dlaczego ceny ropy naftowej tak szybko się zmieniają? Na rynku ropy jest w tej chwili wiele czynników, które potrafią istotnie zachwiać rynkiem. Po pierwsze najprawdopodobniej od 4 listopada wejdą sankcje przeciwko Iranowi, co podniesie prawdopodobnie ceny przez mniejszą ilość surowca. Z drugiej strony wojna handlowa już teraz ma negatywny wpływ na popyt na ropę. Do tego trzeba dodać spadek wydobycia w Zatoce Meksykańskiej z powodu huraganów. Na to wszystko nakłada się jeszcze próba zwiększenia produkcji przez OPEC. W rezultacie najprawdopodobniej czeka nas bardzo interesujący miesiąc na tym rynku. Korzystając z wysokich cen ropy w górę poszedł rosyjski rubel, którego wartość mocno związana jest z tym surowcem.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
13:30 - Unia Europejska - protokół z posiedzenia EBC,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,
16:30 - USA - tygodniowa zmiana zapasów paliw.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: