Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 13:43:17 -6h
Tokio (Japonia) 03:43:17 +8h
Sydney (Australia) 04:43:17 +9h
Londyn (Anglia) 18:43:17 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Komentarz surowcowy DM BOŚ

06.11.2018 10:09 wtorek

ROPA NAFTOWA

 
Osiem krajów wyłączonych z sankcji na Iran.
 
Początek tygodnia na rynku ropy naftowej nie przynosi istotnych zmian na wykresie cen tego surowca. Notowania europejskiej ropy Brent wciąż nie przekraczają poziomu 73 USD za baryłkę, natomiast cena amerykańskiej ropy gatunku WTI znajduje się poniżej poziomu 63 USD za baryłkę. 
 
Presja na spadek cen ropy naftowej jest wyraźna, nawet pomimo wejścia w życie amerykańskich sankcji na Iran. W minioną niedzielę, 4 listopada, upłynął termin na dopasowanie się sojuszników Stanów Zjednoczonych do sankcji, czyli w praktyce: na ich wycofanie się z kupowania irańskiej ropy naftowej
. Jednak już od wielu tygodni spekulowano, że spadek irańskiej produkcji i eksportu ropy do zera jest w zasadzie niemożliwy, bowiem dla niektórych państw Iran jest na tyle ważnym dostawcą ropy naftowej, że są skłonne kupować surowiec z tego źródła nawet mimo gróźb USA. 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
Jak się jednak okazało, Stany Zjednoczone nie musiały stawiać sytuacji na ostrzu noża w tym tygodniu, bowiem kilka państw prowadziło z nimi negocjacje dotyczące zastosowania wyłączeń z obowiązujących sankcji. Ostatecznie pozwolenia na import irańskiej ropy naftowej otrzymało osiem krajów: Chiny, Indie, Korea Południowa, Japonia, Włochy, Grecja, Tajwan i Turcja. Tym samym, USA wycofały się z wcześniejszej ostrej retoryki wobec Iranu i zapowiedzi stłamszenia tamtejszego eksportu ropy do zera. 
 
Wydaje się pewne, że zamówienia na irańską ropę naftową w listopadzie spadną, jednak – ze względu na wyłączenia z sankcji dla 8 państw – efekt wprowadzenia sankcji w ich pełnej wersji nie będzie prawdopodobnie tak dotkliwy jak obawiano się jeszcze kilka tygodni temu. W rezultacie, presja na utrzymanie się relatywnie niskich cen ropy naftowej powinna się utrzymać. Warto mieć jednak na uwadze, że dla cen ropy Brent ważnym psychologicznym wsparciem jest rejon 70 USD za baryłkę, który znajduje się już w niewielkiej odległości od obecnych zniżek i może oznaczać większą aktywność strony popytowej. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
KAWA
 
Nerwowe ruchy notowań kawy.
 
Ostatnie kilka tygodni na rynku kawy to okres podwyższonej zmienności cen tego surowca. O ile lato i wczesna jesień upłynęły na tym rynku pod znakiem pogłębiających się, systematycznych przecen, które sprowadziły notowania kawy w USA do poziomów nieprzekraczających 100 centów za funt, to przełom września i października przyniósł dynamiczne odbicie notowań tego surowca w górę.
 
Pod koniec października notowania kawy w Stanach Zjednoczonych ustabilizowały się w okolicach 120 centów za funt, jednak szybko pojawiła się presja spadkowa. Ostatnie sesje na rynku kawy to okres podwyższonej zmienności i gwałtownych wahań cen w okolicach 112-120 centów za funt. 
 
Krótkoterminowy potencjał do zwyżki cen kawy prawdopodobnie się już wyczerpał. Ostatnie tygodnie przyniosły szybkie tempo zamykania krótkich pozycji netto przez inwestorów instytucjonalnych na rynku kawy, co sprowadziło ich wartość do rejonów tegorocznej średniej. To oznacza, że zjawisko tzw. short covering nie będzie wspierało cen kawy w kolejnych tygodniach tak, jak robiło to dotychczas. Dodatkową presję wywołuje powrót do słabości brazylijskiego reala oraz utrzymująca się duża podaż kawy na globalnym rynku. 
 
 
Notowania kawy w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk
Dom Maklerski BOŚ S.A.


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: