Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 14:26:54 -6h
Tokio (Japonia) 04:26:54 +8h
Sydney (Australia) 05:26:54 +9h
Londyn (Anglia) 19:26:54 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Rynki czekają na polityczne rozdanie

07.11.2018 08:08 środa
Pierwsze wiążące wyniki dzisiejszych wyborów do Kongresu zaczną napływać w środę nad ranem, co będzie przekładać się na reakcję rynków. Powszechna jest opinia, że przejęcie przez Demokratów kontroli nad Izbą Reprezentantów zakończy działania stymulacyjne administracji Trumpa, które w minionych miesiącach wspierały amerykańską giełdę i dolara i tym samym będzie dla nich negatywne. 

Prawda jest pośrodku, gdyż niezależnie od tego co zrobiłby w najbliższych miesiącach Trump (jeżeli rzeczywiście rozpocząłby prace nad projektem obniżki podatków dla klasy średniej, czy też rozpocząłby szeroki program infrastrukturalny) to nie zmieniłoby to postrzegania rzeczywistości przez FED w temacie podwyżek stóp procentowych. Tymczasem rynek mógłby negatywnie odebrać perspektywę dalszego wzrostu wydatków i tym samym ogromnego zadłużenia, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rosną stopy procentowe. 

Dlatego też pierwsza reakcja na wyniki wyborów, niekoniecznie musi być zgodna z tym, co rynki zrobią później
. Trzeba jednak też zgodzić się z tym, że wpływ czynnika wyborów nie będzie duży, a rynki za chwilę dostaną inne tematy. Dzisiaj przedstawiciel Komisji Europejskiej (Dombrovskis) wskazał, że możliwe jest podjęcie stosownych procedur przeciwko Włochom, jeżeli rząd w Rzymie nie dokona „znaczących” poprawek w projekcie przyszłorocznego budżetu. 

Rentowności włoskiego długu poszły nieco w górę, a rynek zastanawia się, jak „rozegrać” wątek związany z 13 listopada, kiedy to władze w Rzymie powinny przedstawić poprawki do KE. Z kolei dzisiejsze posiedzenie rządu premier May nie przyniosło rozstrzygnięć ws. Brexitu, a unijny negocjator Michel Barnier stwierdził, że na obecną chwilę nie widzi podstaw do rekomendacji zwołania szczytu UE-Wielka Brytania (ten według ostatnich spekulacji mógłby mieć miejsce 27-28 listopada).
Na wykresie koszyka BOSSA USD nadal widać nieznaczną presję na osłabienie USD.
 
Wykres tygodniowy BOSSA USD
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: