Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 13:32:39 -6h
Tokio (Japonia) 03:32:39 +8h
Sydney (Australia) 04:32:39 +9h
Londyn (Anglia) 18:32:39 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

Najciekawiej będzie po zamknięciu

09.11.2018 08:08 piątek
Po wczorajszej doskonałej sesji na Wall Street dziś opadły już wyborcze emocje, a rynek musi patrzeć wprzód. O ile spektakularne, ponad dwuprocentowe wzrosty w USA poprawiły nastroje w Tokio (Nikkei wzrosło o +1,8%), sentymenty w reszcie Azji pozostawały stonowane. Hang Seng i Shanghai Composite zamykały się w okolicach zera pomimo doskonałych danych o chińskim bilansie handlowym. Państwo Środka odnotowało nadwyżkę na poziomie 234 mld USD, zdecydowanie powyżej oczekiwań (209 mld). 
 
Kurs EURUSD się ustabilizował pomimo że amerykańskie 10-latki tracą dziś niecałe 2pb. Giełda w Nowym Yorku lekko się przecenia, ale wszystkie drogi pozostają otwarte, bo dziś poznamy komunikat po listopadowym posiedzeniu FOMC
. Największej zmienności można spodziewać się więc w okolicach godziny dwudziestej czasu polskiego. Dla rynku kluczowe będzie, czy zobaczymy jakiekolwiek nawiązanie do październikowej korekty (tak twierdzi np. Goldman Sachs). Każda wzmianka zostanie odczytana jako łagodzenie stanowiska Fed, ale jej brak, a tym bardziej komentarz do najszybciej rosnących od 2008 r. płac, mogą stać się katalizatorem większej przeceny i powrotu EURUSD poniżej 1,14. Dla formalności napiszę, że w naszej opinii znacznie lepszym momentem na aktualizację forward guidance jest grudzień, a po ostatnim odbiciu nie jest przesądzone, że zobaczymy ją nawet wtedy.
 
Kluczowa pozostaje oczywiście kwestia wojny handlowej, wraz z upływającym czasem i brakiem konkretów w kwestii porozumienia sentyment będzie się pogarszał. Wyniki wyborów do Kongresu mają tylko takie znaczenie, że zapewne uniemożliwią ewentualne próby wyprowadzenia USA ze Światowej Organizacji Handlu, prezydent dalej będzie miał niemal pełną swobodę w regulowaniu ceł. Niektórzy obserwatorzy zwracają uwagę, że z powodu fiskalnego aspektu jego decyzji (zwiększenie przychodów podatkowych) Demokraci mogą wykazywać się większą obojętnością na ich podwyżki niż się powszechnie uważa. 
 
Większość giełd europejskich spada. Niezwykle ostatnio silny WIG20 tym razem podążył za grupą i zamknął się zniżką o -0,6%, tracił także sWIG80 (-0,2%). O +0,8% wzrósł mWIG40, ciągnięty w górę przez tamtejszą wagę ciężką, ING Bank Śląski i Dino. Pierwsza ze spółek podała wczoraj dobre wyniki, a inwestorzy oczekują zapewne, że także krajowa sieć dyskontów będzie się miała pochwalić w sprawozdaniu, które poznamy po sesji. Sezon wynikowy w kraju jest w kulminacyjnej fazie, dodatni wpływ na WIG20 miał dzisiaj po raporcie Cyfrowy Polsat, który pod względem wzrostów ustępował w indeksie tylko CCC, a miejsce na podium zajął przed Aliorem, inną spółką, której wyniki dopiero poznaliśmy. Ich kontrybucja mogła nie wystarczyć dzisiaj, ale przeprowadzone właśnie stress testy, które potwierdziły, że polski sektor bankowy jest najzdrowszym w Europie, utwierdzają nas w przekonaniu, że przyszły rok na krajowym parkiecie może należeć do blue chipów.
 
Kamil Cisowski
Dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego
Dom Inwestycyjny Xelion


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

Koniec populistycznej koalicji we Włoszech

2019-08-21 08:52:52

Świetny początek tygodnia

2019-08-20 08:51:31

Krajobraz po burzy

2019-08-16 08:29:53