Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
oferty biznesowe   giełda samochodowa   oferty pracy   english version

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 04:41:58 -6h
Tokio (Japonia) 18:41:58 +8h
Sydney (Australia) 19:41:58 +9h
Londyn (Anglia) 09:41:58 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Inwestorzy nie znajdują pretekstów do dalszych zakupów dolara?

16.11.2018 11:53 piątek
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA / FED / DANE: Jerome Powell przyznał wczoraj, że w kontekście zmian w sposobie komunikacji z rynkami od początku przyszłego roku (każde posiedzenie będzie zakończone konferencją prasową) należy dokonać przeglądu dotychczasowych narzędzi i podejmowanych działań. Tymczasem opublikowane wczoraj po południu dane z USA wypadły nieźle – indeks NY FED Mfg wyniósł w listopadzie 23,3 pkt. (szacowano 20,0 pkt.), a sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 0,8 proc. m/m i 0,7 proc. m/m bez samochodów (prognozowano odpowiednio 0,5 proc. m/m i 0,5 proc. m/m).
 
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Do piątku rano nie było informacji o tym, jakoby udało się zebrać 48 podpisów posłów Partii Konserwatywnej pod wnioskiem uruchamiającym procedurę wewnętrznego głosowania nad wotum zaufania dla przewodniczącej partii, chociaż po godz
. 10:00 pojawiła się plotka, że jest już 48 podpisów. Z drugiej strony Michael Gove, jeden z liderów frakcji eurosceptyków odmówił odpowiedzi na pytanie związane z przyszłością May, a inne źródło podało, że zdecydował o pozostaniu w rządzie na stanowisku ministra środowiska.

Wcześniej podobno miał odrzucić propozycję objęcia stanowiska ministra ds. Brexitu po wczorajszej rezygnacji Dominica Raab’a. Theresa May w dzisiejszym wystąpieniu dała do zrozumienia, że umowa z UE nie zagrozi integralności terytorialnej Wielkiej Brytanii, a spotkanie na szczycie z unijnymi politykami zaplanowane na 25 listopada odbędzie się zgodnie z planem. Później dokument rozwodowy zostanie przedstawiony pod głosowanie w Izbie Gmin. Funt dzisiaj nieco odbija po wczorajszych spadkach, GBPUSD powrócił ponad poziom 1,28. W gazecie Daily Telegraph pojawiły się spekulacje, jakoby północnoirlandzcy unioniści z DUP zażądali odwołania premier May w zamian za poparcie ustawy dotyczącej Brexitu.
 
USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Prasa spekuluje powołując się na Sekretarza Skarbu Wilbura Rossa, którego zdaniem Biały Dom nie zrezygnuje z podniesienia stawek celnych na chińskie produkty od stycznia, co później miał zdementować Robert Lighthizer z amerykańskiej agencji ds. handlu (USTR). Cytowany przez agencje inny anonimowy oficjel amerykańskiej administracji wyraził sceptycyzm, co do oczekiwań związanych ze spotkaniem obu prezydentów podczas szczytu G20 w dniu 30 listopada. Z kolei chińska ambasada w USA wydała komunikat, że jest wciąż otwarta na rozmowy z USA, ale Chiny nie zrezygnują z ekspansywnej polityki handlowej.
 
EUROSTREFA: Szef Europejskiego Banku Centralnego w wystąpieniu w piątek rano powtórzył, że ECB zakończy program QE z końcem roku, a stopy procentowe pozostaną niezmienione przynajmniej do końca wakacji 2019 r., ale dał do zrozumienia, że spodziewane odbicie inflacji może być mniejsze, niż to wcześniej sądzono. Mario Draghi bardziej zaakcentował rosnącą niepewność w średnim horyzoncie, co może przełożyć się też na tempo wzrostu gospodarczego.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 549.82Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły:

BM Alior Bank - Raport Rynkowy

2018-12-12 10:29:34

Dolar znów w natarciu

2018-12-12 09:41:04

BM Alior Bank - Raport Rynek Akcji

2018-12-12 09:35:48

Komentarz surowcowy - ropa naftowa, kawa

2018-12-12 09:31:56

BM Alior Bank - Raport Futures

2018-12-12 08:57:01