Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 08:01:06 -6h
Tokio (Japonia) 22:01:06 +8h
Sydney (Australia) 23:01:06 +9h
Londyn (Anglia) 13:01:06 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kawa

06.12.2018 10:23 czwartek
ROPA NAFTOWA
 
Wyczekiwanie na potencjalne cięcie produkcji ropy w OPEC.
 
Po mocnym, wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wpadły w konsolidację w ostatnich dniach. Wynika to z faktu, że optymizm po spotkaniu G20 zdążył się już ulotnić, tymczasem inwestorzy wypatrują rezultatów dzisiejszego spotkania państw OPEC w Wiedniu.
 
Spotkanie to jest wyjątkowo istotne dla kształtowania się cen ropy naftowej, zwłaszcza w kontekście ostatniego gwałtownego spadku notowań tego surowca. Inwestorzy liczą na to, że państwa OPEC zobowiążą się do solidarnego cięcia produkcji ropy i, tym samym, oddalą widmo dalszych spadków cen ropy, a może wręcz pomogą cenom ropy w wyraźniejszym odbiciu w górę. 
 
 
 
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 
 
Wiele wskazuje na to, że porozumienie w tej kwestii zostanie osiągnięte i, według różnych doniesień, całkowite cięcie produkcji może znaleźć się gdzieś w przedziale 1,0-1,4 mln baryłek dziennie
. W ostatnich tygodniach Arabia Saudyjska konsultowała się z różnymi krajami kartelu – nie wszystkie entuzjastycznie podchodzą do cięć, a niektóre otwarcie oceniają, że nie mogą sobie na cięcia pozwolić (sygnalizował to Iran). Jednak nawet jeśli niektóre kraje OPEC zostaną z ograniczeń produkcji wyłączone, to i tak cięcie produkcji ropy w OPEC byłoby pozytywnym sygnałem dla cen ropy. 
 
Tymczasem przeciwnikami tego typu działań kartelu są Amerykanie. Prezydent Donald Trump wywarł dodatkową presję na OPEC w swoim stylu, a więc za pomocą tweeta. Trump wyraził w nim nadzieję, że kartel nie zdecyduje się na ograniczenie wydobycia i nie pozwoli na wzrost cen ropy naftowej. Niemniej, Arabia Saudyjska zdaje się tej presji zbytnio nie ulegać, więc szanse na cięcie są spore. 
 
 
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
 
KAWA
 
Kawa arabica najtańsza od 2 miesięcy.
 
Pod koniec września i w pierwszej połowie października na rynku kawy trwał rajd notowań w górę. Cena kawy arabica, która we wrześniu zeszła poniżej psychologicznej bariery na poziomie 100 centów za funt po długotrwałym trendzie spadkowym, w krótkim czasie przekroczyła 120 centów za funt. 
 
Jednak obecnie po optymizmie na rynku kawy nie ma już śladu. W drugiej połowie października ceny kawy powróciły do zniżek, a bieżący tydzień zepchnął notowania kawy arabica do okolic 105 centów za funt, czyli na najniższe poziomy od dwóch miesięcy. 
 
Wynika to z faktu, że jesienne odbicie notowań w górę było w dużej mierze wywołane działaniami inwestorów instytucjonalnych, a fundamenty rynku kawy pozostają słabe: w tym roku zapowiadana jest duża produkcja kawy i jej nadwyżka na globalnym rynku. Ponadto, negatywny wpływ na ceny kawy wywołuje przedłużająca się słabość brazylijskiego reala względem USD.
 
 
Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: