Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 15:15:10 -6h
Tokio (Japonia) 05:15:10 +8h
Sydney (Australia) 06:15:10 +9h
Londyn (Anglia) 20:15:10 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Przedświąteczne przetasowania

21.12.2018 08:12 piątek
A jednak euro w górę
 
Ostatnia podwyżka stóp procentowych w USA (tzn. najnowsza, bo mimo wszystko nie twierdzimy, że ostatnia w ogóle czy w tym cyklu), dokonana w środę wieczorem, najpierw umocniła dolara, ale potem albo jej interpretacja go osłabiła, albo też rynek skierował się ku innym faktom.
 
Interpretacja była w każdym razie taka, że to zakamuflowany ruch o charakterze gołębim, mimo generalnie dobrych danych makro. Tak można interpretować prognozy członków FOMC czy niektóre wypowiedzi p. Powella. W czwartek z kolei zawiódł np. indeks Philadelphia Fed (9,4 pkt przy prognozie 15 pkt). Dziś o 14:30 poznamy dynamikę PKB USA, dane o zamówieniach na dobra trwałe i dobra liczone bez środków transportu, a także dane o dochodach i wydatkach Amerykanów
. O 16:00 pojawi się indeks Uniwersytetu Michigan, o 17:00 wskaźnik przemysłowy Kansas City Fed. 
 
Poza tym w USA cały czas trwa spór budżetowy o finansowanie rządu federalnego: prezydent Trump żąda tradycyjnie już pieniędzy na budowę muru na granicy z Meksykiem. To też może ograniczać zaufanie do dolara. Trump zagroził, że nie podpisze tzw. prowizorium budżetowego, jeśli nie będzie w nim środków na mur. A jeśli nie podpisze, to nastąpi shutdown rządu federalnego, przynajmniej częściowy - i pracownicy agend państwowych pójdą na urlopy lub nie dostaną wynagrodzenia. Mur to sztandarowa obietnica wyborcza Trumpa. Demokraci są mu przeciwni, a twardy elektorat prezydenta domaga się wywiązania z tej zapowiedzi. 
 
Eurodolar jest na 1,1450, wczoraj był i na 1,1485. Dziś w programie także dane z Niemiec (o 8:00 mamy indeks zaufania konsumentów i ceny importu), Szwecji (o 9:30 sprzedaż detaliczna), Wielkiej Brytanii (o 10:30 PKB) i Kanady (o 14:30 PKB i sprzedaż detaliczna). 
 
Wiadomości z Polski
 
Otóż wiadomości ekonomiczne z Polski pojawią się o 10:00 - mowa o bezrobociu i dynamice sprzedaży detalicznej. Na razie złoty jest wzmocniony do dolara, mamy 3,74, a wczoraj kreślono na USD/PLN nawet i 3,73, testując minima z początku listopada. Węższy pas konsolidacyjny, obowiązujący od paru tygodni, nawet i w ten sposób pokonano, ale szerszy się broni.
 
EUR/PLN klaruje się na 4,2820. Tutaj w razie wzmocnienia PLN wstępną granicą są dołki z przełomu listopada i grudnia, tj. ok. 4,2725. Na razie jednak kurs przyhamował. 
 
Tomasz Witczak
FMC Management


Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: