Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 12:05:33 -6h
Tokio (Japonia) 02:05:33 +8h
Sydney (Australia) 03:05:33 +9h
Londyn (Anglia) 17:05:33 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Dzień funta

15.01.2019 11:57 wtorek
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA / CHINY / NEGOCJACJE HANDLOWE / PAKIET STYMULACYJNY: Donald Trump wyraził nadzieję, że USA „będą w stanie dojść do porozumienia z Chinami”. Tymczasem pojawiają się kolejne informacje sugerujące, że chińskie władze przygotowują bardziej znaczący pakiet stymulacyjny – zdaniem tamtejszego resortu finansów cięcia podatków mogą być większe. „Planiści” z NDRC dodali, że polityka monetarna i fiskalna powinna być dobrze dopasowana do cykliczności gospodarki.Z kolei przedstawiciel Ludowego Banku Centralnego przyznał, że celem jest zapewnienie adekwatnego poziomu płynności na rynku – był to komentarz do wchodzącej dzisiaj w życie obniżki stopy rezerw obowiązkowych (RRR) dla banków. Jednocześnie zapewniono, że priorytetem pozostanie stabilizacja kursu juana.
 
USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Donald Trump ma spotkać się dzisiaj po raz kolejny z przedstawicielami Kongresu, chociaż nie podano z kim konkretnie
. Prasa spekuluje, że Biały Dom liczy na „zmiękczenie” postawy bardziej umiarkowanego skrzydła Demokratów, oraz plotkuje na temat budującego się ponadpartyjnego obozu Senatorów, którzy chcą kompromisu w celu zakończenia częściowego paraliżu instytucji państwowych (Washington Post).
 
USA / FED: Wiceprezes FED Richard Clarida stwierdził w wywiadzie dla Fox Business, że gospodarka pozostaje w dobrej kondycji, ale FED powinien pozostać „bardzo ostrożny” w tym roku.
 
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: The Sun poinformował o telefonicznej rozmowie premier May z niemiecką kanclerz Merkel, która miała rzekomo przedstawić nowe „koncesje” w temacie tzw. backstopu dla Irlandii Północnej, gdyby dzisiejsze głosowanie (po godz. 20:00) nad porozumieniem ws. Brexitu  w Izbie Gmin było przegrane . Te informacje zostały później zdementowane przez rzecznika niemieckiego rządu. Implikowana krótkoterminowa zmienność overnight dla funta skoczyła dziś do najwyższego poziomu od wyborów parlamentarnych w czerwcu 2017 r.
 
NIEMCY / POLITYKA / DANE: Bloomberg podał wczoraj powołując się na anonimowe źródło w CDU, że partia liczy się z tym, że jeszcze w tym roku może dojść do rozpisania przedterminowych wyborów, jeżeli dojdzie do rozpadu tzw. GroKo (Wielkiej Koalicji) CDU/CSU-SPD. Testem dla socjaldemokratów mają być wybory do Parlamentu Europejskiego, oraz w lokalne w Bremie – to wszystko zaplanowane jest na maj. Niewykluczony jest też scenariusz w którym CDU/CSU pozostanie jako rząd mniejszościowy. Osią sporu pomiędzy CDU, a SPD zaczyna być też kwestia obniżki podatków w kontekście widocznego spowolnienia gospodarki. Według opublikowanych dzisiaj o godz. 10:00 danych, dynamika PKB w 2018 r. była najmniejsza od 5 lat (1,5 proc.), chociaż dane były zgodne z szacunkami analityków. Eksport wzrósł o 2,4 proc. r/r, a import o 3,4 proc. r/r.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Plik w formacie PDF calość w formacie PDF [ 511.72Kb ] Plik do pobrania

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: