Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 13:15:03 -6h
Tokio (Japonia) 03:15:03 +8h
Sydney (Australia) 04:15:03 +9h
Londyn (Anglia) 18:15:03 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

150

Rajd dolara. Uniknięcie zamknięcia rządu

12.02.2019 13:51 wtorek
Dobre dane z negocjacji o uniknięciu tzw. shutdown’u pozwoliły dolarowi osiągnąć kolejne maksima. Włoskie pomysły znów mocno kontrowersyjne.
 
Dolar na górce
 
Po ostatnich słabych danych z Europy i przyzwoitych z USA doszło do umocnienia amerykańskiej waluty. Jest ona obecnie blisko maksimów z listopada względem euro, a względem złotego z października. W obydwóch przypadkach niewiele brakuje, by przebite zostały wielomiesięczne ekstrema. Od dzisiejszego 3,84 zł, dolar był droższy ostatni raz w kwietniu 2017 roku. Warto zwrócić uwagę, że oprócz bardzo ważnego umocnienia dolara względem walut europejskich, powodem tej zwyżki jest też wczorajsza słabość złotego.
USA bez shutdownu
 
Jednym z powodów dla których dolar się umacnia jest porozumienie w USA
. Demokraci i Republikanie porozumieli się w sprawie migracji i kontroli granicy z Meksykiem. Nie będzie na razie budowy muru na całej długości. Porozumienie zakłada odcinek 55 mil, czyli około 90 km. To zaledwie 3% granicy lądowej z Meksykiem. Z drugiej strony odcinek, który chciał budować Donald Trump wcale nie miał kryć całej granicy, a tylko około 15%. Głosy czy porozumienie to jest sukcesem są podzielone. Fakt, że budowa w ogóle się rozpoczyna jest w pewnością wizerunkowym sukcesem Trumpa. Pytanie, czy tak krótki odcinek będzie miał realny wpływ? Rynki przyjęły tę wiadomość jako korzystną dla USA pomimo tego, że nie wiadomo jeszcze czy uzyska wszystkie konieczne podpisy.
 
Włosi znów podnoszą ciśnienie
 
Pomysły nowe koalicji budzą powszechny niepokój. Obecnie pojawiła się idea, by rezerwy złota przeszły z Banku Centralnego pod nadzór rządu. Pomysł wydaje się neutralny. Problem w  tym, że wielu analityków zwraca uwagę, że wartość rezerw złota, to 2,5 roczny deficyt budżetowy. Ewentualnie jednoroczny wraz z odsetkami za cały rok. W rezultacie pojawiają się głosy, że może dojść do próby spieniężenia tych rezerw, by pokryć wydatki socjalne. Takie plotki nie pomagają europejskiej walucie.

Zobacz także: Być może właśnie tworzy się szczyt na dolarze
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:

 
Bloober Team SA, Piotr Babieno - Prezes Zarządu, #315 ZE SPÓŁEK   Omnichannel przyszłością rynku finansowego
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: