Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 12:05:29 -6h
Tokio (Japonia) 02:05:29 +8h
Sydney (Australia) 03:05:29 +9h
Londyn (Anglia) 17:05:29 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Jutro poznamy komunikat szwedzkiego Riksbanku

12.02.2019 15:02 wtorek

Zwyczajowo decyzja zostanie opublikowana o godz. 9:30. Czego można oczekiwać? Ostatnie dwa tygodnie były fatalne dla walut skandynawskich, co można tłumaczyć rewizją podejścia rynków wobec perspektyw polityki prowadzonej przez lokalne banki centralne. Cykl podwyżek stóp pierwszy zaczął Norges Bank i w zeszłym roku dokonał dwóch ruchów, w grudniu na pierwszą od lat podwyżkę stóp zdecydował się szwedzki Riksbank.

Plany obu instytucji pozostają ambitne – ostatnie posunięcia mają być początkiem dłuższego cyklu. W przypadku Szwedów argumentem było utrzymywanie się inflacji bazowej CPI od maja ub.r powyżej bariery 2,0 proc. r/r, co dawało szanse na ustabilizowanie się tego wskaźnika na dłużej ponad tym poziomem, co jest szczególnie istotne dla banku centralnego. Ostatnie dwa miesiące roku przyniosły jednak cofnięcie, po tym jak we wrześniu inflacja CPIF sięgnęła 2,5 proc

. r/r, w listopadzie było to już tylko 2,1 proc. r/r, a w grudniu 2,2 proc. r/r. 


Zobacz także: Dolar najdroższy od prawie dwóch lat


Słabość walut skandynawskich wynika też z tego, że zwyczajowo są one dość wrażliwe na wahania koniunktury w strefie euro. Tymczasem ostatnie tygodnie przyniosły wyraźne rewizje w dół prognoz wzrostu gospodarczego dla strefy euro, oraz zmianę oczekiwań wobec potencjalnych posunięć Europejskiego Banku Centralnego. To wszystko może mieć wpływ na ścieżkę podwyżek stóp przez Norges Bank i Riksbank.
 
Co możemy zobaczyć jutro? Nikt nie spodziewa się zmiany stopy procentowej (-0,25 proc.). Połowa z 12 ankietowanych analityków przez agencję Reuters oczekuje podwyżki w III kwartale, a tylko 3 sądzi, że ruch nastąpi kwartał później. Tylko jeden z nich nie spodziewa się ruchu aż do jesieni 2020 r. Większość będzie uważnie analizować jutrzejszy komunikat, aby ocenić, jak Riksbank podchodzi do ryzyka z tytułu spowolnienia w strefie euro. 
 
Zobacz także: Rajd dolara. Uniknięcie zamknięcia rządu
 
Technicznie jesteśmy po sporych zwyżkach, dzienne wskaźniki są wykupione, więc teoretycznie korekta na EURSEK i USDSEK jest możliwa, ale wiele nie należy się po niej spodziewać. Trudno sobie wyobrazić, aby Szwedzi zaskoczyli jakimiś niespodziewanymi, optymistycznymi sformułowaniami.
 
Wykres dzienny EURSEK
 
Wykres dzienny USDSEK
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
SARE SA, Dariusz Piekarski - Prezes Zarządu, #320 ZE SPÓŁEK   Piłka nożna to nie jest sport, to religia
 

 Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: