Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:32:16 -6h
Tokio (Japonia) 23:32:16 +8h
Sydney (Australia) 00:32:16 +9h
Londyn (Anglia) 14:32:16 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

Podtrzymanie presji podażowej na PLN

15.02.2019 07:43 piątek
Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę lekkiego odbicia na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3293 PLN za euro, 3,8361 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,81413 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9094 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,709% w przypadku obligacji 10-letnich.
 
Ostatnie godziny obrotu na rynku FX były dość dynamiczne – publikacja danych dot. sprzedaży detalicznej za styczeń w USA zmieniła układ wokół dolara, co z kolei rzutowało również na wyceny EM. Najmocniejszy spadek wskaźnika od blisko 9 lat szybko przełożył się na kolejną rewizję założeń wobec  polityki monetarnej FED. 

Zobacz także: Złoty i euro mają problemy ze wzrostem


Domyślny scenariusz zakłada stabilizację stóp w USA w tym roku, podobnie zresztą jak w Polsce
. Niemniej słabe dane zaciążyły na dolarze, co przełożyło się również na cofnięcie na parze USD/PLN, która osłabiła się z okolic 3,8522 PLN. W szerszym kontekście PLN pozostaje relatywnie słabszy, a na rynku widoczna jest lekka presja podażowa. Krajowe dane (szybki szacunek) dot. PKB nie zmieniły układu handlu. Dynamika za IV kw. wyniosła 4,9% r/r wobec spodziewanych 4,8% r/r. Niemniej w dalszym ciągu jest to publikacja poniżej 5%, co sugeruje lekkie spowolnienie dynamiki konsumpcji i docelowo powinno sygnalizować schłodzenie koniunktury w kolejnych kwartałach. Z punktu widzenia handlu kluczowym czynnikiem pozostaje amerykański dolar oraz nastroje wokół trwających negocjacji na linii USA-Chiny.

Zobacz także: PKB Polski, PKB Eurolandu
 
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. CPI za styczeń, gdzie spodziewany jest odczyt w okolic 1% wobec 1,1% uprzednio. Ponadto szeroki kalendarz makro zawiera dziś serię danych z USA, gdzie poznamy m.in. odczyt produkcji przemysłowej. 
 
Z rynkowego punktu widzenia koszyk BOSSA PLN nieznacznie odbił niemniej ciągle pozostaje poniżej bariery 90 pkt. EUR/PLN oscyluje blisko oporu na 4,3369 PLN, podczas gdy USD/PLN zmaga się z okolicami 3,85 PLN. Sygnalizuje to podtrzymanie presji podażowej wokół PLN. 
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv: 

Paweł Szczepanik przedstawia: PROSTE NARZĘDZIA W ANALIZIE TECHNICZNEJ | Analiza techniczna   STARFUNDS PRZEŚWIETLA FUNDUSZE: Baltic Capital TFI SA
 

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: