Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:17:26 -6h
Tokio (Japonia) 23:17:26 +8h
Sydney (Australia) 00:17:26 +9h
Londyn (Anglia) 14:17:26 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

120

Produkcja zaskoczyła w górę w ślad za płacami

20.02.2019 12:09 środa
Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja zapisków ze styczniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, podczas którego doszło do usunięcia z komunikatu sformułowania o potrzebie dalszych stopniowych podwyżek stóp procentowych. Najprawdopodobniej dzisiejsze minutki potwierdzą zmianę w nastawieniu członków FOMC i bardziej gołębie akcenty oraz będą podkreślały większą „cierpliwość” w podejmowaniu decyzji o zmianie kosztu pieniądza. 

Kolejne decyzje Fed uzależnia bowiem od obserwowanej tendencji w napływających danych z gospodarki amerykańskiej. Interesujące będą wszelkie odniesienia dotyczące redukcji sumy bilansowej Fed – w ostatnim czasie pojawiły się sugestie ze strony Brainard, że może dojść do wcześniejszego zakończenia procesu ilościowego zacieśniania polityki pieniężnej. Indeks dolara pozostaje stabilny w oczekiwaniu na to wydarzenie i utrzymuje się powyżej wsparcia w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej.

Zobacz także: Mocniejszy dolar, słabszy złoty
 
Do większej zmienności na parach walutowych z euro i funtem może dojść za sprawą dzisiejszego spotkania na linii May- Juncker
. O tym czy w istocie przyniesie ono jakieś znaczące postępy w negocjacjach w kwestii Brexitu przekonamy się w przeciągu następnych kilku godzin. Brak konkretów może ciążyć notowaniom funta, który w ostatnich dniach pozostaje mocniejszy najwyraźniej w oczekiwaniu na pozytywny rezultat działań ze strony brytyjskiej premier. Notowania GBP/USD powróciły w okolice poziomu 1,3070 i dziś oscylują nico poniżej wczorajszego zamknięcia. Z kolei para EUR/USD powróciła powyżej okolic 1,1350. Brak publikacji z Europy może sprzyjać kontynuacji odreagowania zeszłotygodniowych spadków na tej parze. 
 
Ten tydzień obfituje w publikacje z krajowej gospodarki. Wczorajsze dane potwierdziły, że rynek pracy w Polsce pozostaje w dobrej kondycji. Przeciętne zatrudnienie wzrosło w styczniu o 2,9% w skali roku, natomiast przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się o 7,5% w skali roku, w obydwu przypadkach powyżej konsensusu rynkowego. Dziś uwaga inwestorów skupiała się na produkcji przemysłowej. Zgodnie z oczekiwaniami po mocno rozczarowujących grudniowych danych, styczniowe odczyty wskazywały na większą dynamikę produkcji. Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu o 6,1% rok do roku oraz o 7,4% w ujęciu miesięcznym. 
 
EUR/USD
 
EUR/USD po raz kolejny wybronił wsparcie w postaci minimum z 2018 roku i powrócił do odreagowania ostatnich spadków. Notowania kierują się obecnie w okolice geometrycznego poziomu w postaci 50% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1513, który zbiega się z 50-okresową średnią EMA w skali D1 i wyznacza opór w rejonie 1,1370. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,1300. 
 
 
 
EUR/JPY
 
EUR/JPY powrócił powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali D1, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do wyższych poziomów cenowych. Kurs zmierza w okolice strefy oporu w rejonie 126,60-127,10 jenów za euro, poniżej której przebiega 100-okresowa średnia EMA w skali D1 oraz połowa zniesienia całości impulsu spadkowego z poziomu 133,13. Najbliższe wsparcie to rejon 125,30. 

 
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA
Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: