Grupa:
Inwestycje.pl Waluty.com Kantory.pl Investing.pl Fundusze24.pl TwojeFinanse.pl Forum-Prawne.pl
  

Czasy na świecie:

Nowy Jork (USA) 09:15:43 -6h
Tokio (Japonia) 23:15:43 +8h
Sydney (Australia) 00:15:43 +9h
Londyn (Anglia) 14:15:43 -1h
kursy walut | Waluty.com.pl

Artykuł

Menu artykułu

Treść artykułu

48

May przegrywa głosowanie, funt ponownie poniżej 5 GBP/PLN

13.03.2019 08:43 środa
Poranny, środowy handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na większości zestawień powiązanych z PLN – wyraźna zmienności widoczna jest jedynie na parze z funtem jednak wynika to ze zmian szterlinga na szerokim rynku. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2973 PLN wobec euro, 3,8090 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,7786 PLN za franka szwajcarskiego oraz 4,9850 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,887% w przypadku obligacji 10-letnich.
 
Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach było ponownie głosowanie nad umową dot. Brexitu, wypracowaną przez T. May, w brytyjskim parlamencie. Projekt został odrzucony głosami 391:242, pomimo uzyskania nowych zapewnień ze strony szefa KE. Teoretycznie więc pozostało 16 do planowanej daty wyjścia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej. 
 
Zobacz także: Funt po 5,04 PLN

Dziś brytyjski parlament będzie głosował nad scenariuszem Brexit'u bez umowy z UE ( tzw
. Brexit chaotyczny/bez-umowny). W praktyce scenariusz też najpewniej nie zostanie przyjęty, co oznaczać będzie iż w czwartek brytyjscy decydenci głosować będą nad  rozpoczęciem negocjacji dot. przedłużenia terminu procesu. Na rynku trwa huśtawka na wycenie brytyjskiego funta, co ciekawe jednak brytyjskie giełdy wykazują nie reagują nerwowo. Na GBP wydaje się, iż spekulanci podjęli próbę rozegrania scenariusza odsunięcia w czasie, a nawet docelowego anulowania, Brexit'u. Wokół PLN nie dzieje się zbyt dużo – EUR/PLN pozostaje w konsolidacji na 4,28-4,30 PLN. Para GBP/PLN powróciła poniżej 5 PLN, jednak w najbliższych dniach zmienność na tym zestawieniu zostanie najpewniej utrzymana.
 
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku mamy pakiet ciekawych publikacji m.in. inflacja w Hiszpanii, produkcja przemysłowa w Strefie Euro czy PPI oraz zamówienia na dobra trwałe z USA. Uwaga inwestorów pozostanie jednak skupiona na głosowaniu w UK.
 
Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna wokół PLN nie uległa większej zmianie. Większość par pozostaje w ramach lokalnych konsolidacji.
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv: 

Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38   PODSUMOWANIE ROKU 2018 (DEWELOPERZY): Mateusz Mucha, DM Navigator
 

 

Inne artykuły z tego działu: Inne artykuły: